Chevrolet Corvette E-Ray – pierwsza hybryda w historii Corvette

General Motors wykonało kolejny krok w kierunku w pełni elektrycznej przyszłości. I choć nie jest to może krok milowy, to jednak pierwszy w historii hybrydowy Chevrolet Corvette to już coś.

Reklama

W końcu model ten był przez siedem dekad swojego istnienia jednym z synonimów typowego amerykańskiego muscle cara z potężnym, paliwożernym silnikiem spalinowym V8.

Co prawda Chevrolet Corvette E-Ray również taki silnik posiada, ale nie tylko. Ponieważ poza potężną jednostką napędową V8 o mocy 495 koni mechanicznych auto wyposażone jest też w motor elektryczny o mocy 160 koni mechanicznych.

Chevrolet Corvette E-Ray – szczegóły i osiągi

Chevrolet Corvette E-Ray, wnętrze, fot. materiały prasowe Chevrolet Corvette E-Ray, wnętrze, fot. materiały prasowe

 

W sumie Chevrolet Corvette E-Ray będzie więc dysponował mocą 655 koni mechanicznych i typowym dla hybryd i elektryków fenomenalnym przyspieszeniem. Od o do 100 km/h auto ma rozpędzać się w rekordowe 2,5 sekundy.

Jest to jednocześnie najlepszy wynik dla wersji produkcyjnej tego modelu w historii. Podobnymi osiągami jak dotąd mogły pochwalić się jedynie auta przeznaczone na tory wyścigowe.

– Corvette E-Ray to dowód innowacyjności, jaką ten samochód reprezentował przez 70 lat swojej historii i z pewnością daje przedsmak tego, co jeszcze to auto będzie w stanie zaprezentować w przyszłości – mówił podczas oficjalnej prezentacji Scott Bell, wiceprezes Chevroleta.

Chevrolet Corvette E-Ray, fot. mat. prasowe Chevrolet Corvette E-Ray, fot. mat. prasowe

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez przedstawicieli Chevroleta, model Corvette E-Ray nie jest hybrydą typu plug-in. Oznacza to, że elektryczny silnik auta będzie ładowany wyłącznie podczas jazdy i hamowania. Poruszanie się tylko na napędzie elektrycznym będzie jednak możliwe, ale zasięg akumulatora nie należy do imponujących – wynosi około 10 km.

Auto trafi do salonów Chevroleta na początku 2024 r., a jego cenę w podstawowej wersji ustalono na 104,2 tys. dolarów. W chwili premiery Corvette E-Ray będzie też jedynym hybrydowym modelem w portfolio koncernu General Motors. Firma w ostatnim czasie porzuciła bowiem rozwój tego typu napędów na rzecz prac nad silnikami w pełni elektrycznymi.

Te ostatnie mają być dostępne we wszystkich samochodach firmy do 2035 r.