Anchois na lepszą pracę mózgu 

Chcesz wzmocnić pracę mózgu? Jedz anchois - twierdzą eksperci zajmujący się stosunkowo nową dziedziną psychiatrią żywieniową. Ich zdaniem korzyści, które wynikają z regularnego spożywania anochois wciąż pozostają niedocenione.

Reklama

- Jedna sardela zawiera 87 miligramów długołańcuchowych kwasów omega-3. To naprawdę ważne tłuszcze z punktu widzenia danych dotyczących ogólnego zdrowia ludzkiego mózgu – mówi dla mbgfood Drew Ramsey, psychiatra żywieniowy.

Tłuszcze omega-3 tworzą DHA - związek, który uważa się za niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu. Pomaga zachować komórki mózgowe w bardzo dobrym stanie i wspomaga funkcjonowanie poznawcze.

Co ciekawe, liczne badania biotechnologiczne wykazują, że osoby, które przez sześć miesięcy regularnie spożywają DHA zawarty w anchois, lub w suplementach, wykazały podwyższone funkcje pamięciowe. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości kwasów omega-3. 

- Powód, dla którego DHA jest tak ważnym związkiem dla mózgu, tkwi w jego silnych właściwościach przeciwzapalnych – mówi dla New York Times doktor medycyny David Perlmutter.

Anchois wspomaga pracę mózgu / alleksana z Pexels Anchois wspomaga pracę mózgu / alleksana z Pexels

Anchois vs ryby zimnowodne 

Specjaliści od żywności uważają, że DHA można uzyskać także dzięki spożywaniu ryb zimnowodnych. Kryje się jednak za tym pewne niebezpieczeństwo związane z zanieczyszczeniem mórz i oceanów. Dlatego właśnie sardele są doskonałym rozwiązaniem. 

Sardele są niewielkie. Zatem jedząc je, mamy większą pewność, że nie zawierają rtęci i innych zanieczyszczeń, które gromadzą się w morskiej wodzie. Co więcej, jeśli są przechowywane w dobrej jakości oliwie z oliwek, wzmocnią organizm jeszcze większą ilością zdrowych tłuszczów. 

Czy suplementy mogą zastąpić działanie anchois?

Anchois ze względu na swój specyficzny smak, ma niestety wciąż niewielu miłośników. Jeśli nie znajdujesz się w tej grupie, możesz sięgnąć po wysokiej jakości suplementy omega-3. Zwykle zawierają one olejek cytrynowy, który zabija nieprzyjemny dla niektórych rybny posmak.