BMW zaprezentowało opancerzone wersje serii 7 i i7 Protection. Trzeba zaznaczyć, że i7 jest pierwszym tego typu pojazdem z napędem elektrycznym. Oba modele oferują tę samą ochronę balistyczną klasy VR9, dzięki czemu pasażerowie bezpiecznie wyjdą z trudnych sytuacji.

Reklama

BMW już od dawna tworzy wersje opancerzone swoich samochodów

Bawarska marka już od dawien dawna tworzy opancerzone wersje swoich samochodów. Nic więc dziwnego, że również w najnowszej generacji serii 7 i i7 wzięto pod uwagę taki wariant.

BMW serii 7 i i7 Protection / materiały prasowe BMW BMW serii 7 i i7 Protection / materiały prasowe BMW

Z zewnątrz pierwszą rzeczą, którą rzuca się w oczy, poza opcjonalnymi migającymi światłami i masztami na flagi przeznaczonymi dla urzędników, są specyficzne dla tego modelu 20-calowe felgi aluminiowe. Są kompatybilne z układem hamulcowym i wyposażone w specjalnie opracowane opony Michelin PAX typu run-flat (255-740 R510).

Poza tym nie ma żadnych innych zmian zewnętrznych. Ma to zapewnić dyskrecję. Auta mogą być dostarczane z pakietem M Sport i uzupełniane o pakiet BMW Individual.

Ile mogą wytrzymać opancerzone modele BMW?

Obydwa modele opancerzone mogą wytrzymać ataki bronią palną i materiałami wybuchowymi dzięki stalowej konstrukcji pancerza ochronnego o nazwie BMW Protection Core.

BMW serii 7 i i7 Protection / materiały prasowe BMW BMW serii 7 i i7 Protection / materiały prasowe BMW

Powłoka ta połączona jest z dodatkowym pancerzem podwozia, grubą szybą oraz samouszczelniającą obudową zbiornika paliwa. Co więcej, BMW zapewnia, że auto wytrzyma atak dronów z ładunkami wybuchowymi i granatami. W opcji znalazł się także system dostarczania świeżego powietrza i automatyczna gaśnica. Wszystko zależy od scenariusza ataku.

Jak prezentuje się wnętrze opancerzonego BMW?

BWM starało się zachować przestronność wnętrza i dyskrecję. Ponieważ jest to flagowa limuzyna, to również komfort grał tu kluczową rolę.

Standardowy system interkomu umożliwia kierowcy i pasażerom komunikację z osobami znajdującymi się na zewnątrz pojazdu bez konieczności otwierania drzwi lub okien. Obejmuje on zewnętrzne mikrofony na lusterkach, zewnętrzny głośnik, dodatkowe głośniki w kabinie, mikrofon w podsufitce i dodatkowy opcjonalny mikrofon na konsoli środkowej. 28-głośnikowy system Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound System o mocy 1265 W jest standardem.

Dla zachowania prywatności pasażerowie mają do dyspozycji elektrycznie sterowane rolety przeciwsłoneczne na bocznych szybach, a na tylnej szybie znajduje się specjalna roleta zarezerwowana tylko dla modeli Protection.

BMW serii 7 i i7 Protection / materiały prasowe BMW BMW serii 7 i i7 Protection / materiały prasowe BMW

Drzwi mają wspomaganie otwierania i zamykania. Standardowa funkcja ogrzewania szyby przedniej i szyb bocznych zapewnia ich przejrzystość w niskich temperaturach.

Klienci, którzy boją się o swoje życie mogą zamówić dodatkowe lusterko wewnętrzne, które cały czas pokazuje obraz z kamery cofania. Dzięki temu mogą mieć stałą kontrolę i pewność, że nikt nie śledzi pojazdu. Jest też chłodzony schowek na napoje pomiędzy tylnymi siedzeniami.

Opancerzony elektryk i auto z silnikiem V8

BMW i7 jest oparta na wyposażeniu xDrive 60, ale wykorzystuje komponenty z M70 xDrive. Dwa silniki elektryczne wytwarzają łącznie 544 KM i moment obrotowy wynoszący 745 Nm, który oczywiście jest przenoszony na wszystkie cztery koła. Cały dodatkowy ciężar jednak odbija się na osiągach. Protection i7 przyspiesza od 0 do 100 km/h w 9 sekund i ma elektronicznie ograniczoną prędkość maksymalną do 160 km/h.

BMW nie wspomniało nic na temat zasięgu, który ma być znacznie gorszy niż w przypadku lżejszego, nieopancerzonego i7. Jest też dostępna opcja z silnikiem V8, ale wtedy mowa już o zwykłej serii 7.

BMW serii 7 i i7 Protection / materiały prasowe BMW BMW serii 7 i i7 Protection / materiały prasowe BMW

BMW serii 7 i i7 Protection zadebiutują publicznie na targach IAA Mobility Show w Monachium we wrześniu. Produkcja rozpocznie się w zakładzie w Dingolfing obok standardowych wariantów, a pierwsze dostawy spodziewane są w grudniu.

Należy pamiętać, że opancerzone BMW i7 jest dostępne wyłącznie w Unii Europejskiej. Dla tych, którzy chcą zostać zawodowymi kierowcami opancerzonego BMW, producent samochodów oferuje specjalne kursy szkoleniowe, w tym sesje teoretyczne, praktyczne ćwiczenia kontrolne i taktyczne reagowanie.