Butelka rzadkiego szampana z 1874 roku sprzedana za rekordową sumę. Cena zwala z nóg!

Pochodzący z 1874 roku szampan Perrier-Jouët Brut Millésimé już po raz drugi w historii stał się najdroższym na świecie tego typu trunkiem sprzedanym na aukcji w Christie's.
Na grudniowej aukcji Finest and Rarest Wines and Spirits (Najlepsze i najrzadsze wina i mocne trunki – red.) organizowanej przez dom aukcyjny Christie’s pojawiła się prawdziwa okazja dla miłośników bardzo leciwych alkoholi. Pod młotek trafił klasyczny, pochodzący z końca XIX wieku szampan Perrier-Jouët w towarzystwie innych luksusowych trunków marki – specjalnie wyselekcjonowanych przez jej mistrza piwnic Severine’a Frersona.
Główna atrakcja aukcji, szampan Perrier-Jouët Brut Millésimé, pochodzi z roku 1874 i został stworzony przez samego Charlesa Perriera, syna założyciela legendarnej winiarni. Trunek jest produktem fermentacji powszechnie cenionych na świecie winogron odmiany Chardonnay, które pochodzą z Cramant – jednej z najlepszych i najcenniejszych winnic marki Perrier-Jouët.
Polecamy
Ponad stuletnia gwiazda bije rekord
Szampan pierwotnie przeznaczony był na brytyjski rynek, gdzie swojego czasu wywołał niemałe zamieszanie. Pod młotek po raz pierwszy trafił w roku 1888, również w Christie’s, kiedy to stał się najdroższym tego typu trunkiem sprzedanym na aukcji – tytułu tego nie stracił aż do roku 1967.
Na grudniowej aukcji sytuacja nie miała ulec zmianie. Organizatorzy spodziewali się, że butelka Perrier-Jouët Brut Millésimé 1874 osiągnie kwotę około 20 tys. dolarów. Ostatecznie okazało się, że estymacje były niedoszacowane niemal trzykrotnie i butelka trunku została sprzedana za 57 tys. dolarów! A to sprawia, że Brut Millésimé stał się najdroższym szampanem kiedykolwiek sprzedanym na aukcji w Christie's.
Wizyta w willi rodziny Perrier
Butelka wiekowego szampana to jednak nie wszystko, co zyskał jej nowy nabywca. W ramach jak najpełniejszego doświadczenia kupiec będzie miał także okazję spędzić noc w szampańskiej willi Maison Belle Epoque w Epernay, która od stuleci należy do rodziny Perrier. I w której znajduje się m.in. największa prywatna kolekcja francuskiej sztuki nowoczesnej w Europie oraz pokaźnych rozmiarów piwnica z szampanem. Uzupełnieniem pobytu będzie natomiast kolacja przygotowana przez trzygwiazdkowego szefa kuchni Pierre’a Gagnaire’a połączona z degustacją obecnego portfolio szampanów Perrier-Jouët.
Polecamy
Popularne
- 1 Picie tego typu kawy zwiększa ryzyko zawału serca. Naukowcy publikują nowe badania
- 2 Recykling plastiku „nie działa i nigdy nie będzie działać”. Nowy raport nie pozostawia złudzeń
- 3 Rozpoczyna się wielka retrogradacja Merkurego. Możesz czuć, że ogarnia Cię chaos
- 4 Członkowie Coldplay nazwani „pożytecznymi idiotami” za współpracę z firmą paliwową. Zespół odpowiada na zarzuty
- 5 Agnieszka Woźniak-Starak krytykuje Teslę Elona Muska. "Przyjaciele ostrzegali mnie, że to zły pomysł"
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Garri Kasparow w Polsce. Spotkał się z premierem Morawieckim i otworzył turniej szachowy

Gigant z Wall Street sprzedał luksusową willę w "Dzielnicy milionerów" i zarobił na niej masę pieniędzy

Najmłodszy miliarder kryptowalutowy ostrzega świat przed bitcoinem „Waluta nie ma przyszłości jako sieć płatnicza”

TOP GUN: Jak wygląda dzisiaj malowniczy niebieski dom Charlie Blackwood?
