Bugatti W16 Mistral - najszybszy kabriolet świata

Odkąd Bugatti zaprezentowało swój ultraekskluzywny kabriolet W16 Mistral podczas sierpniowego Monterey Car Week, marka była bardzo oszczędna w komunikacji dotyczącej auta. Aż do teraz, gdy francuski producent wreszcie uchylił rąbka tajemnicy na temat osiągów pożegnalnej wersji swojej kultowej jednostki napędowej W16, która znajduje się pod maską auta.

Reklama

I trzeba przyznać, że jest to pożegnanie z przytupem. Silnik to ośmiolitrowy, poczwórnie turbodoładowany potwór podkręcony przez Bugatti do mocy 1577 koni mechanicznych. Jednostka w wyczynowym trybie „Top Speed” będzie w stanie rozpędzić Mistrala do oszałamiającej prędkości 420 km/h!

Tryb ten automatycznie dostosuje parametry auta takie jak kąt nachylenia tylnego spoilera do warunków zewnętrznych, by zminimalizować opór powietrza i zmaksymalizować właściwości aerodynamiczne pojazdu. Emilio Scervo, dyrektor technologiczny koncernu Bugatti Rimac, jest tak pewny tej technologii, że nazywa Mistrala „najszybszym kabrioletem na świecie”.

Wszystkie te konstrukcyjne innowacje naturalnie opakowane są w niezwykle stylową sylwetkę. Design auta czerpie pełnymi garściami z edycji specjalnych takich jak Centodieci, Divo, La Voiture Noire oraz Bolide, dzięki czemu Mistral wygląda spektakularnie właściwie pod każdym kątem.

– Bardzo dokładnie zaprojektowaliśmy kształt modelu W16 Mistral, by dokładnie zbalansować jego właściwości aerodynamiczne oraz chłodzenie. Choć oczywiście musieliśmy wziąć pod uwagę poczucie elegancji, z którymi utożsamiane są auta Bugatti – dodał Emilio Scervo.

Bugatti W16 Mistral powstanie w limitowanej liczbie 99 egzemplarzy. Każdy z nich wyceniany jest na kwotę netto w wysokości 5 milionów euro. Oczywiście jak przypadku każdego kolejnego modelu francuskiego producenta – wszystkie sztuki zostały już wyprzedane. Pierwsze dostawy aut zaplanowano na rok 2024.