Bugatti Bolide – hipersamochód ostateczny

Waży mniej niż standardowa osobówka, a pod jego maską drzemie około 1570 KM. Do tego dysponuje przyspieszeniem od 0 do 100 km/h na poziomie 2,17 s., a jego przewidywana prędkość maksymalna to ponad 500 km/h. Bugatti Bolide, najbardziej radykalny hipersamochód w stajni francuskiego producenta, jest coraz bliżej wyjazdu na tor, a jego prototyp wszedł właśnie w jedną z ostatnich faz testów.

Reklama

Nigdy wcześniej nie sparowaliśmy tak mocnego silnika z tak ultralekką konstrukcją. Dzięki temu stworzyliśmy torowe auto, które dostarcza moc i osiągi porównywalne z bolidami wyścigowymi – przekonywał w informacji prasowej Christophe Piochon, prezydent Bugatti.

– Niemal każdy komponent został przeanalizowany i przeprojektowany tak, by upewnić się, że model Bolide zgodnie z naszymi oczekiwaniami jest lekki, wydajny i niezawodny. Kolejna faza rozwoju to kamień milowy w tworzeniu samochodu, który wynosi filozofię Bugatti w postaci „formy podążającej za osiągami” na nowy poziom – dodał.

Bugatti Bolide – forma podporządkowana prędkości

Prototyp Bugatti Bolide, fot. mat. prasowe Prototyp Bugatti Bolide, fot. mat. prasowe

W praktyce wspomniana przez Piochona filozofia Bugatti sprowadza się do stworzenia inżynieryjnego arcydzieła, które śmiało mogłoby konkurować z konstrukcjami spotykanymi na torach Formuły 1. Model Bolide charakteryzuje się karbonowym nadwoziem, ultranowoczesnymi systemami chłodzenia i trzy razy sztywniejszym zawieszeniem niż w przypadku Chirona. Ponadto część elementów została wykonana za pomocą drukarek 3D z tytanu, by dodatkowo wzmocnić elementy nadwozia i zredukować ich wagę.

Ostatecznie inżynierom Bugatti udało się obniżyć masę całkowitą auta do 1450 kg, co przy wspomnianej mocy powyżej 1570 KM gwarantuje niemal niespotykany stosunek obu tych wartości.

Bugatti Bolide, opony, fot. mat. prasowe Bugatti Bolide, opony, fot. mat. prasowe

Istotnym elementem całej konstrukcji jest też nowoczesny, ceramiczny układ hamowania, który według zapowiedzi ma być w stanie zatrzymać Bolide z prędkości maksymalnej do zera w czasie krótszym niż 13 sekund. Zwieńczeniem są natomiast wyścigowe opony spotykane jedynie w oficjalnych autach biorących udział w wyścigach wytrzymałościowych.  

Bugatti Bolide powstanie w ściśle limitowanej liczbie 40 egzemplarzy o wartości 4 milionów euro netto każdy. Pierwsze auta trafią do klientów już w 2024 r. i chyba nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że cały nakład został już dawno wyprzedany.