Rolex wciąż na topie. Zainteresowanie zegarkami nie słabnie

Od ponad dwóch lat popyt na zegarki Rolexa jest tak duży, że marka nie jest w stanie mu sprostać. Sytuacja jest na tyle kłopotliwa, że braki czasomierzy szwajcarskiego producenta dotykają nawet Dubaju, światowej mekki luksusu. Kolejki po nowe Rolexy mogą tam składać się nawet z 4 tys. osób.

Reklama

Potwierdza to Mohammed Abdulmagied Seddiqi, dyrektor handlowy sieci luksusowych butików Ahmed Seddiqi & Sons, właściciela największego na świecie autoryzowanego salonu Rolexa. W rozmowie z serwisem „Bloomberg” Seddiqi przyznał, że nawet członkowie emirackiej rodziny królewskiej nie zawsze mogą otrzymać zegarek, którego poszukują.

– Jeśli przedstawiciel rodziny królewskiej szuka zegarka do osobistego użytku, najpewniej go dostanie. Ale jeśli poszukuje zegarka na prezent – np. dla dygnitarza lub członka innej rodziny królewskiej – wówczas firma może mieć z tym problem – powiedział Seddiqi.

Co ciekawe, Rolexy są w Dubaju tak popularne, że listy oczekujących na te zegarki bywają 200 razy dłuższe niż kolejki po dużo rzadsze czasomierze marki Patek Philippe. Według Seddiqiego, kolejki na te ostatnie składają się z 20-30 osób.

– Doszliśmy już do punktu, w którym klienci kupują jakikolwiek dostępny model Rolexa. Dzwonimy do nich z informacją, że mamy dany zegarek na stanie, a oni nawet nie pytają o szczegóły, po prostu kupują, co jest – dodaje Seddiqi.

Trudno się jednak temu dziwić, jako że według serwisu „Watchpro” Zjednoczone Emiraty Arabskie znajdują się aktualnie w pierwszej dziesiątce największych światowych eksporterów szwajcarskich zegarków. Wyprzedzają pod tym względem m.in. Włochy i znajdują się tuż za Francją czy Niemcami. W 2022 r. wartość rynku szwajcarskich zegarków w ZEA zbliżyła się do miliarda dolarów.

Firma Ahmed Seddiqi & Sons otworzyła największy autoryzowany salon Rolexa na świecie w 2018 roku w Dubai Mall, jednym z największych centrów handlowych na świecie. Na półkach salonu poza Rolexem znajdują się również inni najpopularniejsi producenci luksusowych zegarków: Audemars Piguet, Richard Mille czy Patek Philippe.