Projekt o nazwie „8 x Jeff Koons” to najnowsze przedsięwzięcie artystyczne niemieckiej marki z serii BMW Art Car. Tym razem bawarski producent udostępnił swój luksusowy model M850i Gran Coupe w wersji z 2023 roku jako płótno dla jednego z najpopularniejszych współczesnych artystów.

Reklama

Jeff Koons to amerykański malarz i rzeźbiarz, którego prace cieszą się niezwykłą popularnością w świecie sztuki. Jego rzeźba zatytułowana „Rabbit” została sprzedana w 2019 r. za 91 mln dolarów czyniąc go jednym z najdroższych żyjących artystów na świecie. W projekcie „8 x Jeff Koons” udowodnia z kolei, że jest w stanie przekształcić wszystko w niezwykłe dzieło sztuki.

BMW Art Car – M850i Gran Coupe

Art Car, BMW M850i Gran Coupe x Jeff Koons/fot. BMW Art Car, BMW M850i Gran Coupe x Jeff Koons/fot. BMW

Komiksowe wersje BMW M850i będą dostępne w ściśle limitowanej liczbie egzemplarzy – z fabryki wyjedzie zaledwie 99 sztuk tego auta – niezwykłego nie tylko pod względem artystycznym, ale też rzemieślniczym. Każdy komiksowy wzór będzie bowiem nakładany na karoserię ręcznie. Według BMW ukończenie jednego egzemplarza zajmie aż 285 roboczogodzin.

Sam proces jest też niezwykle drobiazgowy i złożony. Specjalna farba użyta do odmalowania wizji Koonsa na autach nakładana jest na karoserię w 11 różnych skomplikowanych krokach, a BMW nazywa ten proces „najbardziej rozbudowanym w historii”. Nic więc dziwnego, że tygodniowo z fabryki wyjadą zaledwie dwa egzemplarze komiksowych „ósemek”.

8 x Jeff Koons - wnętrze/fot. BMW 8 x Jeff Koons - wnętrze/fot. BMW

Jednak seria „8 x Jeff Koons” zachwyci przyszłych posiadaczy nie tylko niezwykłym wzorem karoserii, ale także pasującym do niego wnętrzem. Według samego Koonsa jaskrawoczerwone i niebieskie obicie siedzeń i deski rozdzielczej inspirowane jest popularnymi postaciami z kreskówek takimi jak Spider-Man czy Wonder Woman.

W kabinie znajduje się również specjalna plakietka z grawerunkiem „8 x Jeff Koons” i podpisem artysty będąca certyfikatem autentyczności auta. Pod względem mechanicznym edycja limitowana jest natomiast identyczna ze standardowym M850i ​​Gran Coupe – pod maską auta znajduje się 4,4-litrowy silnik V8 generujący moc 523 koni mechanicznych.

Każdy egzemplarz wyceniony został na nieco ponad 350 tys. dolarów, przy czym pierwszy z nich zostanie wystawiony w kwietniu na charytatywną aukcję w Christie’s. Dochody ze sprzedaży zostaną przekazane fundacji Jeffa Koonsa.