Carrozzeria Touring Superleggera to uznany w świecie motoryzacji producent kultowych nadwozi, którego projekty kojarzone są przede wszystkim z klasycznymi autami marek takich jak Ferrari i Aston Martin. Być może właśnie z tego względu BMW 328 Superleggera z 1940 r. jest w tym gronie nieco zapomnianym designem. Niesłusznie.

Reklama

BMW 328 Superleggera – historyczne auto wystawione na sprzedaż

BMW 328 Superleggera - zapomniany klasyk motoryzacji/fot. DriverSource BMW 328 Superleggera - zapomniany klasyk motoryzacji/fot. DriverSource

Nadwozie zaprojektowane przez inżyniera Fritza Fieldlera oraz jego asystenta Rudolfa Schleichera nie tylko bowiem zapewniło uznanie marce BMW, ale też określiło język projektowania aut w kolejnych latach. Ten konkretny egzemplarz modelu 328 – wystawiony na sprzedaż przez DriverSource za 795 tys. dolarów – jest w dodatku jeszcze bardziej wyjątkowy. Według ekspertów serwisu jest to jeden z pierwszych egzemplarzy zbudowanych przez Touring Superleggera dla BMW oraz jeden z zaledwie siedmiu wyposażonych w silnik z tzw. suchą miską olejową.

Mimo ponad 80 lat na karku bmw 328 zachowało większość swoich oryginalnych części i utrzymane jest w doskonałym stanie, głównie ze względu na to, że w roku 1990 przeszło gruntowną renowację. Auto wyposażone jest w dwulitrowy silnik V6 rozwijający moc 80 koni mechanicznych, który jest w stanie rozpędzić je od 0 do 100 km/h w 10,5 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi natomiast 150 km/h.

BMW 328 Superleggera z 1940 r. - tył auta/fot. DriverSource BMW 328 Superleggera z 1940 r. - tył auta/fot. DriverSource

Niestety wybuch II wojny światowej przyniósł przedwczesny koniec serii bmw 328 — z nadwoziem Touring Superleggera zbudowano zaledwie kilka prototypowych egzemplarzy coupe BMW. Firma Carrozzeria Touring upadła z kolei w roku 1966, przez co najwcześniejsze wersje jej projektów stały się jeszcze bardziej pożądane na rynku kolekcjonerskim. Wszystko to czyni z bmw 328 jedną z największych perełek w historii motoryzacji.