Bill Gates dzięki swojej pozycji może nie tylko w dużym stopniu kształtować rzeczywistość, ale też obserwować ją z unikatowej perspektywy. To w połączeniu ze stonowanym i zdroworozsądkowym myśleniem, które go cechuje, powoduje, że jego wnioski płynące z obserwacji mają duże szanse stać się rzeczywistością.

Reklama

Założyciel Microsoftu przewidział choćby to, że XXI wiek będzie pełen „płaskich wyświetlaczy”, a ludzkość zostanie zaatakowana przez pandemię śmiertelnego wirusa. Warto więc sprawdzić, jak zdaniem Gatesa będzie wyglądać najbliższa przyszłość. Oto predykcje miliardera na rok 2022 i następne lata, którymi podzielił się na swoim blogu.

 

Najostrzejsza faza pandemii i „nowa normalność”

Na początek dobre wieści. Gates uważa, że najostrzejsza faza pandemii dobiegnie końca w 2022 r.

Świat jest lepiej przygotowany do radzenia sobie z potencjalnie groźnymi wariantami niż w jakimkolwiek innym momencie pandemii. Jesteśmy w znacznie lepszej pozycji do tworzenia zaktualizowanych szczepionek, jeśli będą one potrzebne – stwierdził Gates.

Zaznaczył jednak, że koniec ostrej fazy nie oznacza powrotu do normalności sprzed pandemii i będziemy musieli jako ludzkość wypracować „nową normalność”. Oznacza to znalezienie nowego rytmu codzienności, innych sposobów angażowania się w interakcje z otoczeniem, uczenia się, pracy etc.

 

Spodobał Ci się Well.pl? Obserwuj nas na Instagramie! 

 

Przyszłość pracy

Według Gatesa praca przyszłości stanie się głównie hybrydowa. O ile bowiem coraz więcej firm przestaje utożsamiać produktywną pracę z obecnością pracownika w biurze, o tyle pewne elementy kultury korporacyjnej wciąż pozostają istotne, jak np. spontaniczność interakcji biurowych.

I choć sam Microsoft opracowuje aktualnie elastyczne narzędzia do pracy z domu, które rozwiązują wspomniane problemy, to jednak Gates jest świadomy, że tego typu aplikacje nie będą remedium na wszystko. 

Nie widzę powodu, dla którego firmy miałyby podejmować jakieś ostateczne decyzje w tym momencie. Każde rozwiązanie powinno najpierw zostać odpowiednio przetestowane – stwierdził miliarder.

 

Metaverse

Cyfrowe uniwersum to jeden z najgorętszych tematów wśród gigantów technologicznych na czele z Facebookiem i Microsoftem. I choć w tej chwili wydaje się to mało prawdopodobne, to Gates twierdzi, że za 2-3 lata Metaverse stanie się główną platformą, na której będą się odbywać wirtualne spotkania, a internetowe kamery zostaną zastąpione przez przestrzeń cyfrową wypełnioną trójwymiarowymi awatarami. Facebook i Microsoft zaprezentowały już swoje wstępne wersje takich platform.

Ludzie zaczną używać awatarów, by spotkać się z innymi w wirtualnej przestrzeni, która imituje spotkanie w prawdziwym pokoju. By to zrobić, każdy będzie potrzebował gogli VR i rękawic do wykrywania ruchu, by dokładnie uchwycić mimikę, mowę ciała i ton głosu. Większość ludzi nie posiada jeszcze tych narzędzi, co nieco spowolni implementację tego rozwiązania na szerszą skalę.

 

Profesjonalna diagnoza medyczna w domowym zaciszu

Idea ta sięga jeszcze lat 60. XX w., ale Gates wciąż zdaje się wierzyć w możliwość jej wprowadzenia. Jego zdaniem w najbliższej przyszłości lekarze będą mieli dostęp do życiowych parametrów swoich pacjentów np. za pośrednictwem smartwatcha, a badania krwi będzie można wykonywać w okolicznych aptekach.

To wszystko są realne rozwiązani i jestem ciekaw, jak zmieni się opieka zdrowotna pod ich wpływem. Poza ograniczeniami dotyczącymi technologii i prywatności istnieją jeszcze przeszkody prawne, które musimy pokonać, zanim cyfrowa opieka zdrowotna stanie się naprawdę popularna.

Diagnostyka choroby Alzheimera z krwi

Wśród najistotniejszych innowacji medycznych Gates wskazuje rozwój wczesnej diagnostyki chorób na bazie analizy krwi. Według miliardera szczególne postępy poczyniono w kwestii wczesnego wykrywania choroby Alzheimera i istnieje duża szansa, że w 2022 r. do masowego obiegu zostanie dopuszczony pierwszy przystępny cenowo test na tę chorobę wykonywany bezpośrednio z krwi.

Chociaż nie zmieni to jeszcze zbyt wiele dla osób, które już zmagają się z tą chorobą, to jednak ten test przyspieszy postęp w dążeniu do przełomu w leczeniu.