Klimatyzacja a zmiany klimatu 

W obliczu globalnych wzrostów temperatur klimatyzacja może dla wielu ludzi okazać się jedynym ratunkiem podczas upalnych dni. Jednocześnie same klimatyzatory wyraźnie przyczyniają się do pogorszenia kryzysu klimatycznego ze względu na dużą konsumpcję energii oraz wykorzystanie freonów jako czynników chłodzących powietrze.

Reklama

Jak informują amerykańskie Narodowe Laboratorium Odnawialnych Energii oraz Centrum Badawcze Xerox w Palo Alto, klimatyzatory podczas ochładzania powietrza i usuwania z niego wilgoci łącznie produkują ponad 1,1 mld ton dwutlenku węgla rocznie. To aż 4 proc. ogólnej światowej emisji gazów cieplarnianych!

Kolejne 820 mln ton gazów dostaje się do atmosfery w wyniku wycieków czynników chłodzących oraz podczas transportu i produkcji klimatyzatorów. A w przyszłości może być tylko gorzej, jako że zapotrzebowanie na urządzenia ochładzające powietrze jedynie rośnie, zwłaszcza w krajach takich jak Indie, Indonezja czy Chiny, gdzie skutki ocieplenia klimatycznego stają się coraz bardziej wyraźne.

Nadzieją na poprawę tej sytuacji jest jednak technologia opracowywana przez startup Blue Frontier, który właśnie otrzymał pokaźne wsparcie od Billa Gatesa.

Bill Gates inwestuje w klimatyzację 

Klimatyzatory tworzone przez Blue Frontier eliminują najbardziej problematyczny element tradycyjnych urządzeń - czynnik chłodzący w postaci freonów. Zamiast nich firma wykorzystuje żel krzemionkowy, który jest nie tylko bardziej przyjazny środowisku, ale też znacznie efektywniejszy.

Dzięki zastosowaniu tej substancji urządzenia Blue Frontier zużywają do 60 proc. mniej energii niż tradycyjne klimatyzatory przy jednoczesnej redukcji emisji gazów cieplarnianych aż o 85 proc. Jak w rozmowie z CNBC informuje szef Blue Frontier Daniel Betts, technologia ta jest łącznie mniej szkodliwa dla planety nawet o 87 proc.!

Żele krzemionkowe ze względu na swoje doskonałe właściwości bakteriobójcze pierwotnie wykorzystywane były do tworzenia urządzeń przeznaczonych do walki z bioterroryzmem m.in. z bakteriami wąglika rozpylonymi w powietrzu.

– Wąglik po kontakcie z żelem krzemionkowym ginie. To odkrycie doprowadziło natomiast do kolejnych innowacji, które stanowią podstawę Blue Frontier. Jedną z zalet naszej technologii klimatyzacji jest też ogólna poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach i zdrowsze środowisko wewnętrzne – dodał Betts w rozmowie z CNBC.

Technologia okazała się na tyle obiecująca, że pod koniec lipca fundusz Breakthrough Energy Ventures Billa Gatesa zainwestował w startup Blue Frontier 20 mln dolarów.

Środki te mają posłużyć przede wszystkim na dopracowanie zastosowania żeli krzemionkowych w klimatyzatorach oraz pomoc w wejściu firmy na rynek. Blue Frontier planuje zaprezentować swój gotowy produkt na przełomie 2026 i 2027 r.