Bill Gates przelewa 20 mld dolarów na wsparcie fundacji

Fundacja Billa i Melindy Gatesów właśnie otrzymała potężny zastrzyk środków od swojego założyciela. We wpisie na blogu Gates Notes miliarder ogłosił, że jeszcze w lipcu zamierza przelać na konto organizacji 20 mld dolarów, by do 2026 r. zwiększyć jej roczny budżet do 9 mld i rozszerzyć zakres działalności pomocowej.

Reklama

Przez ostatnie dwie dekady Gates Foundation przeszła z poziomu 1 mld dolarów rocznych wydatków do 6 mld. W trakcie pandemii razem z Melindą zatwierdziliśmy dodatkowe 2 mld dolarów na walkę z COVID-19. […]czytamy we wpisie Gatesa na jego blogu.

– W tamtym czasie sądziliśmy, że dodatkowe wydatki nie będą potrzebne, gdy najostrzejsza faza pandemii dobiegnie końca. Ale teraz jasne jest dla nas, że potrzeby we wszystkich obszarach naszej działalności są większe niż kiedykolwiek – dodał miliarder.

Wśród głównych obszarów działalności organizacji Gates wymienia m.in. walkę z kryzysem klimatycznym, poprawę światowego bezpieczeństwa żywnościowego, walkę z chorobami i przeciwdziałanie pandemiom, ale także poprawę jakości edukacji oraz dążenie do osiągnięcia równości płciowej.

– Wielkie kryzysy naszych czasów wymagają większego zaangażowania od nas wszystkich. Uważam, że oddając więcej, mamy szansę zminimalizować cierpienie, którego doświadczają ludzie na całym świecie – napisał założyciel Microsoftu.

Bill Gates rozda cały swój majątek

Miliarder zapowiedział jednocześnie, że darowizna w wysokości 20 mld dolarów to dopiero początek. We wpisie na Twitterze Gates zaznaczył, że w przyszłości zamierza przekazać cały swój majątek na konto organizacji i ostatecznie zniknąć z listy najbogatszych ludzi na świecie.

– Mam nadzieję, że inni w najbardziej uprzywilejowanych pozycjach również staną na wysokości zadania – dodał Gates.

Co ciekawe, jednym z największych darczyńców w historii Fundacji Billa i Melindy Gatesów jest inny amerykański miliarder Warren Buffett. Założyciel funduszu inwestycyjnego Berkshire Hathaway przekazał od 2006 r. 35,7 mld dolarów na konto organizacji, z czego w samym tylko czerwcu tego roku – 3,1 mld dolarów.

Przez 22 lata swojej działalności Fundacja Billa i Melindy Gatesów otrzymała łącznie 70 mld dolarów w darowiznach, co czyni ją jedną z najzamożniejszych prywatnych organizacji charytatywnych świata.