Bill Gates przekazał 6 mld dolarów na cele charytatywne

Dokumenty amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd wskazują, że w ostatnich dniach Bill Gates przekazał łącznie ponad 6 mld dolarów na rzecz swojej fundacji Billa i Melindy Gatesów.

Reklama

Założyciel Microsoftu najpierw oddał warte 995 mln dolarów akcje spółki Deere & Co., a następnie warte 5,2 mld dolarów akcje kanadyjskich kolei państwowych. Łącznie Gates na konto swojej organizacji charytatywnej przekazał 3 mln akcji pochodzących z wspomnianych inwestycji.

Bill Gates planuje rozdać cały swój majątek

Mimo to, jak donosi Bloomberg, Gates wciąż znajduje się w ścisłej czołówce najbogatszych ludzi na świecie. Z majątkiem szacowanym na 112 mld dolarów założyciel Microsoftu plasuje się na piątym miejscu za Elonem Muskiem, Jeffem Bezosem, szefem LVMH Bernardem Arnaultem oraz indyjskim przedsiębiorcą Gautamem Adanim.

Ostatnia transza darowizn na konto fundacji Billa i Melindy Gatesów jest elementem ogłoszonej na początku lipca strategii, w ramach której miliarder zamierza przekazać tylko w tym miesiącu 20 mld dolarów organizacji, by do 2026 r. jej roczny budżet sięgnął 9 mld dolarów.

Ogólnie Gates planuje przekazać cały swój majątek na cele charytatywne i całkowicie zniknąć z listy najbogatszych ludzi świata.

– Będę przesuwał się w dół, aż w końcu na dobre zniknę z listy najbogatszych ludzi świata – ogłosił Gates na Twitterze w połowie lipca.

Przez ostatnie 20 lat swojej działalności fundacja Billa i Melindy Gatesów otrzymała około 70 mld dolarów w darowiznach. 3,1 mld rocznie na jej konto przekazuje sam Warren Buffett.

– Wielkie kryzysy naszych czasów wymagają większego zaangażowania od nas wszystkich. Uważam, że oddając więcej, mamy szansę zminimalizować cierpienie, którego doświadczają ludzie na całym świecie. Mam nadzieję, że inni w najbardziej uprzywilejowanych pozycjach również staną na wysokości zadania – napisał na Twitterze Bill Gates.