Czytanie książek a zdrowie psychiczne

Książki są obecne w naszym życiu już od najmłodszych lat. Dzięki nim przeżywamy swoje pierwsze przygody w Nibylandii, poznajemy najcenniejsze wartości i zatracamy się w literackich romansach. I być może to właśnie dlatego, gdy nadchodzą gorsze dni, czujemy potrzebę sięgnięcia po jedną z ulubionych lektur.

Reklama

Ta bardzo prosta zależność stała się dla psychologów i psychiatrów doskonałym sposobem na wzbogacenie terapii. Coraz częściej słyszy się o tym, że proponują swoim pacjentom książki, by ci sprawniej radzili sobie z codziennymi wyzwaniami społecznymi czy emocjonalnymi.

I nie jest to kwestia przypadku. Ta metoda znalazła już nawet swoją własną nazwę, która z roku na rok zyskuje na popularności – biblioterapia.

Na czym polega biblioterapia?

Biblioterapia to forma terapii poznawczo-behawioralnej, która wykorzystuje specjalny program czytania książek w celu sprawniejszego radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w życiu codziennym. Kiedy dany czytelnik zaczyna identyfikować się z konkretną postacią, o wiele racjonalnej podchodzi do emocji, które pojawiają się w różnych sytuacjach społecznych.

Można by powiedzieć zatem, że biblioterapia to posługiwanie się literaturą, która – choć z reguły bardzo ogólna – niekiedy staje się czymś bardzo osobistym.

Z tego powodu psychoterapeuci coraz częściej wykorzystują książki podczas trwania terapii swoich pacjentów. Zwykle cały proces polega na czytaniu danego tekstu literackiego na głos, a następnie na rozmowie o refleksjach, które można na jego podstawie wyciągnąć. W ten sposób wspólnie dochodzi się do bardzo konkretnych, osobistych wniosków, które przyczyniają się do ogólnego rozwoju.

Biblioterapia – dla kogo?

Choć termin biblioterapia powstał w obrębie terapii psychoterapeutycznych, nie jest zarezerwowany wyłącznie dla osób, które na nie uczęszczają. Inni również mogą wykorzystywać jej założenia w codziennym życiu, zwłaszcza gdy czują się zagubieni, zestresowani lub przytłoczeni własnymi emocjami.

Z emocjami jest w końcu tak jak z drzazgą – boimy się ją wyciągnąć, ale wiemy, że gdy to nastąpi, poczujemy ulgę. Niekomfortowe sytuacje niestety często powodują, skrajne reakcje. Skrywamy w sobie emocje, które są dla nas niewygodne i tym samym zamykamy się na otoczenie. Samo sięgnięcie po przyjemną literaturę otwiera nas na świat i proponuje dialog.

Korzyści wynikające z biblioterapii

Skuteczność biblioterapii potwierdzają także źródła naukowe, przeczytamy je w artykule Science Direct „The long-term effects of bibliotherapy in depression treatment: Systematic review of randomized clinical trials”.

Zgodnie z zawartymi w nim badaniami tego typu terapia może mieć pozytywny wpływ w długotrwałym leczeniu łagodnej i umiarkowanej depresji oraz zmniejsza częstotliwość ataków paniki.