Model Enzo to dla wielu fanów Ferrari nie tylko synonim samochodów włoskiego producenta z Maranello, ale także samochodów sportowych w ogóle.

Reklama

Auto – nazwane imieniem legendarnego założyciela marki – produkowane było w latach 2002-2004 i pod względem designu oraz technologii jest mostem łączącym model F50 z końcówki lat 90. z nowoczesnym hybrydowym Ferrari LaFerrari zaprezentowanym w 2013 r.

Białe Ferrari Enzo – jedyne na świecie w tym kolorze

Ferrari Enzo w kolorze Bianco Avus/fot. materiały prasowe, Sotheby's Ferrari Enzo w kolorze Bianco Avus/fot. materiały prasowe, Sotheby's

Kultowe Enzo powstało w zaledwie 400 egzemplarzach – 380 z nich zjechało z taśm produkcyjnych w standardowej palecie barw Ferrari, przede wszystkim w sportowej czerwieni. 20 sztuk to natomiast tzw. „Extracampionario”, egzemplarze specjalne, które powstały z myślą o najbardziej zamożnych i lojalnych klientach włoskiej marki. To właśnie one produkowane były w niestandardowych kolorach.

Jednym z nich był właśnie biały lub zgodnie z nazewnictwem Ferrari – Bianco Avus, którym pokryto jeden jedyny egzemplarz Ferrari Enzo o numerze nadwozia 133023. Auto wyprodukowane w 2003 r. do niedawna było częścią kolekcji anonimowego niemieckiego miliardera, ale teraz dotychczasowy właściciel postanowił się go pozbyć. Dzięki temu białe Enzo mogło trafić pod młotek w domu aukcyjnym Sotheby’s.

Plakietka poświadczająca oryginalność koloru Bianco Avus, fot. mat. prasowe, Sotheby's Plakietka poświadczająca oryginalność koloru Bianco Avus, fot. mat. prasowe, Sotheby's

– Zawsze wiedziałem o istnieniu białego Enzo i jest to jeden z najbardziej kultowych współczesnych samochodów […]. Poświęcenie czasu i uwagi w celu wybrania idealnej metody przekazania tak wyjątkowego Ferrari w ręce nowego właściciela jest świadectwem naszego zaangażowania i reputacji – mówił w komunikacie prasowym Andrew Olson, specjalista ds. samochodów w RM Sotheby's.

Aukcję przeprowadzono bowiem jedynie wśród ściśle wyselekcjonowanych klientów Sotheby’s w formule licytacji, w której najwyższa oferta wygrywa. Aukcja trwała w dniach 29-30 czerwca, ale jak dotąd Sotheby’s nie podało, kto, ani za ile nabył białe Enzo. Kwota jednak z pewnością sięgnęła siedmiocyfrowych liczb.

Ferrari Enzo – kultowy supersamochód

Ferrari Enzo swój legendarny status zawdzięcza nie tylko ekstrawaganckiemu wyglądowi i niesamowitej historii, ale także osiągom. Pod maską supersamochodu znajduje się inspirowany bolidami Formuły 1 6-litrowy silnik V12 o mocy 651 koni mechanicznych, który rozpędza auto od zera do setki w 3,3 sekundy. Prędkość maksymalna Enzo wynosi z kolei 350 km/h.