Berlin. Pękło akwarium AquaDom w hotelu Radisson Blu

Do zdarzenia doszło w piątek 16 grudnia w godzinach porannych. Znajdujące się we foyer berlińskiego hotelu Radisson Blu akwarium AquaDom, opisywane jako największe cylindryczne, wolnostojące akwarium świata, eksplodowało pod naporem wody, zalewając cały hol budynku oraz kilka pobliskich ulic.

Reklama

Okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia, jak dotąd nie są znane. Lokalne służby i media informują jednak o olbrzymich stratach poniesionych przez miasto i hotel.

Sprężona pod wysokim ciśnieniem woda doszczętnie zniszczyła hol i wyrzuciła na ulice liczne przedmioty oraz elementy wyposażenia z wnętrza budynku. Ulica przed hotelem została natomiast zamknięta ze względu na powódź, ponadto dwie osoby trafiły do szpitala z obrażeniami wywołanymi przez odłamki szkła.

Aktualnie na miejscu znajduje się ponad stu strażaków, którzy przeszukali miejsce katastrofy w poszukiwaniu ofiar. Na szczęście nikogo nie znaleziono. Wszyscy goście hotelu Radisson Blu zostali już ewakuowani w bezpieczne miejsce.

Źródło policyjne poinformowało z kolei, że aktualnie nie ma dowodów na to, że eksplozja akwarium była wynikiem zaplanowanego ataku.

Akwarium AquaDom - szczegóły konstrukcji

Akwarium AquaDom miało 16 metrów wysokości i 11,5 metra średnicy. Wewnątrz znajdowało się milion litrów wody oraz ponad 1,5 tys. zwierząt stu różnych gatunków m.in. rozgwiazdy, płaszczki, ośmiornice oraz egzotyczne ryby. Większość z nich zginęło podczas eksplozji akwarium.

Konstrukcja została otwarta w grudniu 2003 roku i wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako największe na świecie cylindryczne akwarium. Koszt budowy szacowany był wówczas na 12 mln euro.

Akwarium zostało zmodernizowane dwa lata temu, a w jego wnętrzu znajdowała się winda o przezroczystych ścianach, z której mogli korzystać zwiedzający i goście hotelu.