Bentley i system audio Naim

Bentley Batur to niezwykłe i bardzo ekskluzywne coupe. Osiemnastu szczęśliwców, którzy zdecydowali się na zakup tego auta, będą mieli nowy problem do rozwiązania. Jaki? Czy wybrać opcjonalny zestaw audio Naim stworzony do tego modelu, czy sobie odpuścić?

Reklama

Decyzja może być trudna, bo choć system jest doskonały pod każdym względem to dodatkowy wydatek w wysokości 25 tys. funtów. 

Nowy system audio w mochodzie Bentley Batur / materiały prasowe Nowy system audio w mochodzie Bentley Batur / materiały prasowe

Może to być niewielka suma, w szczególności, jeśli weźmiemy pod uwagę koszt całego samochodu – 2 mln dolarów, a propozycja jest kusząca, bo unikatowy system audio to mistrzostwo świata pod względem designu i oczywiście parametrów dźwiękowych. 

Został stworzony w wyniku współpracy firm Bentley Mulliner, Naim i Focal i opiera się na systemie „Naim for Bentley”, który dostępny jest dla klientów producenta samochodów od ponad 15 lat i obecnie nazywa sięNaim for Mulliner”.

 

Nowy system audio do Bentleya Batur 

Zestaw zawiera w sumie 20 głośników: sześć głośników wysokotonowych, dziewięć głośników średniotonowych, dwa głośniki niskotonowe, dwa aktywne przetworniki basowe i jeden subwoofer.

Głośniki wysokotonowe i głośniki średniotonowe mają nowe przetworniki i zostały wybrane tak, aby zapewniały jak najprzyjemniejszą „górę”. Jest to osiągalne dzięki opatentowanej membranie M, której nazwa wzięła się od jej kształtu. Wykonane z jednego elementu, zostały zaprojektowane z myślą o sztywności, lekkości i tłumieniu, aby zapewnić liniową charakterystykę częstotliwościową i niskie zniekształcenia.

Bentley twierdzi jednak, że najtrudniej było stworzyć głośniki średniotonowe. Muszą one równoważyć wysokie i niskie tony oraz doskonale opanować przejście między nimi.

Focal przeprowadził badania nad częstotliwością, aby zmniejszyć zniekształcenia. Dzięki symulacji oprogramowania i analizie materiałów, udało się zwizualizować zachowanie materiału łączącego membranę i wprowadzić ulepszenia, aby uzyskać wyraźny dźwięk, który może być również basowy.

Tymczasem głośniki niskotonowe i subwoofery charakteryzują się ulepszoną dynamiką liniową, a każdy głośnik został wybrany specjalnie do wnętrza Batur.

Brzmi ultraprofesjonalnie? Dodajmy, że opracowanie całego systemu zajęło jego twórcom 10 tysięcy godzin! 

Kosztowny system audio w Bentley'u Batur / materiały prasowe Bentley Kosztowny system audio w Bentley'u Batur / materiały prasowe Bentley

 

Bentley Batur – co wiemy o tym samochodzie? 

Bentley Batur zostanie wyprodukowany w ilości 18 sztuk. Każdy egzemplarz napędzany jest 6-litrowym silnikiem W12, który wytwarza ponad 740 KM mocy i 1000 Nm momentu obrotowego. Dzięki temu, samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w około 3,5 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 335 km/h.

Bentley przewiduje, że zbudowanie każdego egzemplarza zajmie cztery miesiące, a produkcja potrwa do końca 2024 roku.