Batmobil z filmów Tima Burtona trafił na aukcję

Futurystyczny Batmobil, który zagrał w dwóch częściach Batmana w reżyserii Tima Burtona, trafił właśnie na sprzedaż. I to dobra wiadomość. Trochę gorsza to jego cena – 1,5 mln dolarów, czyli tyle, ile Bugatti Veyron. Problem w tym, że filmowy samochód Batmana w przeciwieństwie do Bugatti nie rozwija prędkości ponad 400 km/h.

Reklama

Zgodnie z oficjalnym opisem na stronie Classic Auto Mall Batmobil wyposażony jest w 48-woltowy silnik elektryczny, który jest w stanie rozpędzić pojazd do zawrotnej prędkości... 50 km/h. A przynajmniej tak było 30 lat temu, kiedy po raz ostatni akumulatory były naładowane. Obecnie trudno nawet przewidzieć, czy auto ruszyłoby z miejsca.

Na tym problemy się jednak nie kończą. Na desce rozdzielczej Batmobilu znajduje się co prawda cały szereg różnych przycisków, przełączników i wajch, ale żaden z nich za bardzo nie spełnia żadnej funkcji. Każdy z tych elementów został zaprojektowany tylko po to, by wyglądać efektownie w obiektywie kamery.

Batmobil z filmów Tima Burtona, fot. Classic Auto Mall Batmobil z filmów Tima Burtona, fot. Classic Auto Mall

Z drugiej strony to jednak wciąż kultowy Batmobil, którym po filmowym Gotham City na planie „Batmana” i „Powrotu Batmana” jeździł sam Michael Keaton. Samochód został zaprojektowany przez Juliana Caldowa i zbudowany od zera przez specjalistę od efektów specjalnych Johna Evansa na zlecenie wytwórni Warner Bros.

Auto poza tym prezentuje się niezwykle futurystycznie. Z przodu znajduje się atrapa olbrzymiej turbiny, a także nietoperze skrzydła na tylnych błotnikach oraz gigantyczne rury wydechowe. Całe poszycie wykonane jest natomiast z włókna szklanego.

Ponadto Batmobil ma napęd na tylne koła i może pomieścić wewnątrz trzy osoby. W przeciwieństwie do Bugatti Veyrona, pojazd jest wyposażony w... miotacz ognia, który rzekomo nadal działa. A to zgrabna imprezowa sztuczka.

Poza tym nie oszukujmy się. Prawdziwym kolekcjonerom i miłośnikom pamiątek związanych z kultowymi produkcjami filmowymi, sam rodowód auta wystarczy, by zapłacić za nie każde pieniądze. Nawet jeśli mieliby w tej cenie uzyskać mało użyteczny samochód.