KIJÓW:  Dmytro Szowkopliasa na liście najlepszych barmanów świata

Bar „Parovoz Speakeasy” należący m.in. do Dmytro Szowkopliasa był jednym z najpopularniejszych w Kijowie i najbardziej cenionych  w całej Europie – aż do wybuchu wojny. Teraz jego właściciel został umieszczony na prestiżowej liście „Bar World 100”, aby przypomnieć światu o krzywdzie Ukraińców.

Reklama

Prestiżowy magazyn „Drinks International” każdego roku nagradza w rankingu „Bar World 100” sto osób, które wykazują się pewnego rodzaju wybitnością związaną z dokonaniami w branży alkoholowej. Co ciekawe, faworyci nigdy nie są przypadkowi. Wyłania się ich na podstawie głosów składanych jedynie przez znawców owej branży.

W tym roku do grona wyróżnionych dołączył barman z Kijowa - Dmytro Szowkopliasa.

- To wielka przyjemność znaleźć się na tej liście wraz z moimi mentorami i przyjaciółmi. Przez ostatnie trzy lata nasza globalna społeczność przechodzi przez najtrudniejsze chwile, wywołane przez pandemię czy wojnę w centrum Europy. Branża alkoholowa jest jedną z najpotężniejszych na świecie, ale dopiero takie wyzwania pokazują, kto jest prawdziwy, kto potrafi okazać solidarność i szacunek, nie myśląc tylko i wyłącznie o zysku czy sukcesie – napisał Dmytro Szowkopliasa na swoim Instagramie.

Tymi słowami Dmytro Szowkoplias rozpoczął swój apel do branży alkoholowej, która wciąż wydaje się umywać ręce od potępienia wojny w Ukrainie.

Wojna w Ukrainie: Barman apeluje do przedstawicieli branży alkoholowej

Ukraiński barman chciał także zwrócić uwagę społeczeństwa na pewien fakt– publikacja „Bar World 100” zbiegła się z bombardowaniem centrum handlowego w Krzemieńczuku i to właśnie tam powinny być zwrócone oczy całego świata.

- Ukraina codziennie walczy z rosyjską agresją. Dziś terroryści uderzyli rakietami w centrum handlowe w Kremenczugu, w którym było tysiąc cywilów. Nadal nie wiemy, ile osób straciło życie. Niestety, niektórzy przedstawiciele branży wciąż nie określili swojego stanowiska w sprawie tego, kto jest zły, a kto ma rację. Biznes wydaje się im o wiele ważniejszy. Pamiętajcie - cisza wspiera wojnę, a my i tak widzimy wasze maski, bo są plastikowe. W tym samym czasie, kiedy wy odwracacie wzrok, nasi barmani stają się żołnierzami, wolontariuszami, kierowcami, fundraiserami. Każdy z nich budzi się codziennie z pytaniem: Jak mogę pomóc? Co jeszcze mogę zrobić, aby to zatrzymać? - dodaje Dmytro Szowkoplias.

Bar w Kijowie „Parovoz Speakeasy” - jeden z najpopularniejszych barów w Europie

Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, Dmytro Szowkoplia jest współwłaścicielem kijowskiego baru „Parovoz Speakeasy”, który już od wielu lat pojawia się w czołówce najlepszych barów w Europie.

Lokal znajduje się w niesamowitym miejscu, bo jego wnętrza to tak naprawdę piwnica starego kina. Jak możemy się domyślać – jest dosyć mały. Mimo to, koneserzy zawsze chętnie wstępują tam, aby rozkoszować się smakiem tych tradycyjnych i tych mniej tradycyjnych drinków.

W 2022 roku „Parovoz Speakeasy” zajął miejsce w rankingu „The World 50 Best” oraz w pierwszej dziesiątce konkursu Spirited Awards.