Czy Banksy kupił pub przy terenie festiwalu Glastonbury?

Czy podczas tegorocznej edycji festiwalu Glastonbury uczestnicy będą mieli okazję napić się piwa w pubie należącym do Banksy’ego? Lokalne źródła sugerują, że tak. Najbardziej znany anonimowy artysta świata ma być bowiem jednym z inwestorów, którzy przeznaczyli łącznie milion funtów na zakup i renowację klimatycznego pubu The Crown Inn, znajdującego się w wiosce Pilton w hrabstwie Somerset w Anglii. To właśnie w jej pobliżu każdego roku odbywa się legendarny Glastonbury.

Reklama

Mimo takiego sąsiedztwa lokal The Crown Inn, mieszczący się w XVII-wiecznym, historycznym budynku, pozostawał zamknięty przez wiele lat. Na krótko otwarto go dopiero latem 2021 r., a na nowo wznowił działalność w pełnym wymiarze w listopadzie zeszłego roku. Tymczasem okoliczni mieszkańcy są niemal pewni, że stało się to za sprawą m.in. Banksy’ego. I choć rzeczniczka artysty nie potwierdza tych doniesień, to jednak istnieje kilka przesłanek, które mogłyby potwierdzać tę teorię.

Zdaniem lokalnych źródeł Banksy regularnie przesiaduje w pubie The Crown, oglądając w nim mecze rugby, a w pobliżu ma także posiadać swój dom. Inni wskazują na prywatną kolekcję sztuki należącą do lokalu, której część była elementem wystawy Banksy’ego pt. „Dismaland” z 2015 roku. Sam fakt bliskości Glastonbury również ma być znaczący.

– Banksy’emu bardzo spodobał się pomysł bycia częścią festiwalu Glastonbury. To także droga dotarcia do wszystkich supergwiazd muzyki, które biorą w nim udział. Wyłożył na to sporą sumę pieniędzy – przekonuje lokalne źródło w rozmowie z „The Sun”.

Doniesieniom tym zaprzecza jednak Owain Powell, właściciel firmy KS Property, który wraz ze swoją partnerką Roweną Draper figuruje w dokumentach jako właściciel The Crown.

– Kupiłem pub z kilkoma przyjaciółmi – przekonuje Powell. Nie zdradza jednak tożsamości tych osób. Wśród potencjalnych inwestorów ma być jednak także córka Michaela Eavisa, założyciela i pomysłodawcy festiwalu Glastonbury.

Pub The Crown - lokalna atrakcja podczas Glastonbury

Nie ulega jednak wątpliwości, że pub przeszedł niemal całkowitą renowację. Według strony internetowej The Crown, projekt trwał dwa lata i wymagał pracy „fantastycznego zespołu lokalnych architektów, budowniczych, rzemieślników, stolarzy, elektryków, hydraulików, kamieniarzy, ogrodników, architektów krajobrazu, artystów i przyjaciół ”.

We wnętrzu zainstalowano m.in dwa piece opalane drewnem, a sam bar został odnowiony, podczas gdy tylna część pubu zyskała nową jadalnię oraz salę gier – wraz ze stołem bilardowym i tarczą do gry w rzutki.