Bank of England prezentuje banknoty z wizerunkiem króla Karola III

Śmierć królowej Elżbiety II zapowiedziała ogrom zmian, na jakie musi przygotować się Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii. Jedną z nich jest oczywiście nowy władca – król Karol III – z którym wiąże się także modyfikacja banknotów.

Reklama

Bank of England właśnie opublikował pierwsze projekty banknotów z wizerunkiem króla Karola III. Jego portret pojawi się na wszystkich papierach wartościowych będących w obiegu oraz na przezroczystym okienku na banknotach wykonanych z polimerowego tworzywa sztucznego.

- Jestem bardzo dumny, że Bank Anglii może opublikować projekt naszych nowych banknotów, na których będzie widniał portret króla Karola III. To ważny moment. Król jest dopiero drugim monarchą, który widnieje na naszych banknotach - mówił w oświadczeniu prasowym Andrew Bailey, prezes Banku Anglii.

Zmiany wejdą w życie prawdopodobnie w połowie 2024 roku – ale czy to oznacza, że banknoty z wizerunkiem Elżbiety II stracą swoją wartość?

Czy banknoty z wizerunkiem królowej Elżbiety II wyjdą z obiegu?

Jak zapowiada Bank of England, banknoty przedstawiające królową Elżbietę II również pozostaną prawnym środkiem płatniczym.

Plany wprowadzające gotówkę z wizerunkiem Karola III zostały opracowane zgodnie z wytycznymi rodziny królewskiej, której bardzo zależy na tym, by cały proces przebiegał zgodnie z wszelkimi założeniami dbania o środowisko.

A zatem, zamiast drukować nowe banknoty, które miałyby w całości zastępować te dotychczasowe, stara i nowa wersja pozostaną w obiegu na równi, jeśli chodzi o wartość.