Balenciaga wspiera Ukrainę

Dyrektor artystyczny Balenciagi Demna Gvesalia od samego początku rosyjskiej inwazji wspiera Ukrainę na różne sposoby. Przykładowo jeszcze w marcu poświęcił całe media społecznościowe marki, by informować świat o sytuacji w Ukrainie.

Reklama

Teraz Gvesalia został ambasadorem UNITED24, organizacji charytatywnej założonej przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, której celem jest zbieranie funduszy na wsparcie Ukrainy.

– To dla mnie zaszczyt zostać ambasadorem platformy UNITED24. Bardzo dobrze rozumiem i czuję ból, jaki aktualnie przeżywają Ukraińcy – powiedział w oświadczeniu dyrektor artystyczny Balenciagi.

Doświadczenie wojny i uchodźctwa nie jest bowiem obce Gvesalii. Urodzony w Gruzji projektant sam zmuszony był uciekać ze swojego rodzinnego miasta do Tbilisi przed wojną z Rosją o Abchazję. W 2001 roku wraz z rodziną uciekł z kolei do Dusseldorfu.

Wojna w Ukrainie. Charytatywna bluza Balenciagi

– Dużo myślałem o tym, jak mogę pomóc Ukrainie i wszystkim uchodźcom, którzy chcą wrócić do domu. Dlatego zdecydowałem się skoncentrować na humanitarnym funduszu Odbudowy Ukrainy i jego działaniach. Specjalna bluza Balenciagi stanie się swego rodzaju przesłaniem – dodał.

Fundusz Rebuild Ukraine koncentruje się przede wszystkim na renowacji obiektów infrastruktury krytycznej w kraju, takich jak drogi, mosty, szpitale i szkoły, których odbudowa umożliwi uchodźcom powrót do domów i powrót to życia. W ramach wsparcia tej inicjatywy Demna Gvasalia i Balenciaga zaprojektowali specjalną koszulkę „Balenciaga Charity T-Shirt”.

Czarna bluza z długim rękawem w stylu vintage wykonana jest w 100 proc. z bawełny organicznej. Przedni nadruk składa się z ukraińskiej flagi i napisu „Chwała Ukrainie”, na rękawach znajdują się natomiast dwa herby Ukrainy. Z tyłu umieszczono z kolei logo Balenciagi oraz QR kod umożliwiający przekazanie darowizny za pośrednictwem UNITED24.

Dodatkowo 100 proc. zysków netto ze sprzedaży koszulki zostanie przekazanych na konto funduszu Rebuild Ukraine. Koszt jednego t-shirtu to 200 euro, zamówienia można składać za pośrednictwem strony united24-demna.balenciaga.com, dostawy rozpoczną się 26 sierpnia.

Prezydent Zełenski osobiście podziękował Demnie Gvesalii za jego zaangażowanie w sprawę.

– Dziękuję za twoje wsparcie, jest bardzo cenne. Niezwykle ważne jest, abyśmy skupiali uwagę świata na Ukrainie, by pomóc w odbudowie naszego kraju – powiedział Zełenski.