Kultowy samochód Jamesa Bonda na sprzedaż 

Wbrew powszechnemu przekonaniu filmowy James Bond nie zawsze jeździł Astonem Martinem. Sean Connery w „Doktorze No.” z 1962 r. miał np. sunbeam alpine, z kolei w „Pozdrowieniach z Rosji” – bentleya mark IV.

Reklama

Aston Martin jako główny pojazd agenta 007 pojawił się po raz pierwszy dopiero w „Goldfingerze” w 1964 r. i z miejsca zmienił obraz samochodów filmowych.

W tamtym czasie aston martin db5 był bowiem szczytowym osiągnięciem konstrukcyjnym inżynierów i przede wszystkim projektantów brytyjskiej marki, co w połączeniu z niewymuszonym urokiem Seana Connery’ego jako Jamesa Bonda uczyniło z samochodu ikonę i jedno z najsłynniejszych aut w historii kinematografii.

Później db5 z 1964 r. pojawiał się jeszcze wielokrotnie w kolejnych odsłonach przygód agenta 007, co jedynie dodatkowo scementowało jego legendarny status, a po raz ostatni widzowie mieli okazję zobaczyć samochód na ekranie w „Nie czas umierać” z Danielem Craigiem. Teraz ten ikoniczny samochód trafi pod młotek w domu aukcyjnym Broad Arrow Auctions i jest to prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji i kina.

Zabytkowe auta: Aston Martin Seana Connery'ego na sprzedaż

To, co czyni ten konkretny samochód jeszcze bardziej wyjątkowym, to fakt, że w przeszłości należał on do pierwszego, oryginalnego Jamesa Bonda, który pojawił się na ekranie: samego sir Seana Connery’ego. I choć samochód nigdy nie zagrał w filmie, to był to jedyny Aston Martin w prywatnej kolekcji szkockiego aktora - Connery kupił go już w 1964 r. i posiadał do swojej śmierci w październiku 2020 r.

Wnętrze astona martina db5 z 1964 r., fot. Broad Arrow Auctions Wnętrze astona martina db5 z 1964 r., fot. Broad Arrow Auctions

Teraz auto wystawione zostało na sprzedaż bezpośrednio przez spadkobierców Connery’ego, a znacząca część zysku z aukcji zasili fundusz charytatywny zmarłego aktora.

To jednak nie wszystko, ponieważ nowy nabywca db5 będzie miał również okazję przejechać się autem w towarzystwie samego sir Jackie Stewarta, legendarnego szkockiego kierowcy wyścigowego, wielokrotnego mistrza Formuły 1 i bliskiego przyjaciela Connery’ego.

Aukcja astona martina db5 z 1964 r. odbędzie się latem tego roku. Szacowana cena wynosi od 1,4 do 1,8 mln dolarów.