Audi oficjalnie w Formule 1

Audi dołącza do Formuły 1 od 2026 roku. Decyzja ta została oficjalnie ogłoszona kilkanaście dni po zaakceptowaniu przez Międzynarodową Federację Samochodową (FIA) regulacji dotyczących silników nowej generacji w bolidach, które wejdą w życie od sezonu 2026.

Reklama

Przyszłe jednostki napędowe wciąż będą wysokoobrotowymi silnikami V6 o pojemności 1,6 litra, ale według nowej polityki mają w znacznie większym stopniu wykorzystywać energię elektryczną i być w stu procentach napędzane zrównoważonymi ekologicznie paliwami.

Regulacje te są jednocześnie zgodne z planami na przyszłość Audi. Niemiecki producent już teraz wprowadza do swojej oferty coraz więcej aut napędzanych jednostkami hybrydowymi i w pełni elektrycznymi, dzięki czemu marka będzie w stanie rozwinąć i dostosować swoje technologie na tyle, by w 2026 r. dołączyć do F1 na bardziej sprawiedliwych zasadach.

– Sporty motorowe są integralną częścią DNA Audi, a Formuła 1 jest zarówno globalną sceną dla naszej marki, jak i bardzo wymagającym poligonem doświadczalnym. […] Dzięki nowym zasadom nastał właściwy czas, byśmy również zaangażowali się w Formułę 1. W końcu i F1, i Audi dążą do jasnych celów zrównoważonego rozwoju – powiedział w oświadczeniu prasowym Markus Duesmann, prezes zarządu Audi.

Czy Audi stworzy drużynę F1 z Porsche?

Co ciekawe, jak na razie Audi ogłosiło jedynie swoją chęć dołączenia do F1 jako producent jednostek napędowych. Marka zapowiedziała jednak, że do końca tego roku ogłosi, z którym zespołem nawiąże współpracę m.in. w obszarze budowy karoserii bolidu.

Jak informuje agencja Reuters, Audi miało już prowadzić wstępne rozmowy ze szwajcarskim zespołem Sauber, obecnie sponsorowanym przez Alfę Romeo. Współpracą z Audi zainteresowane są podobno także zespoły Astona Martina oraz Williamsa.

Jednocześnie niemiecki producent podczas konferencji prasowej zdementował plotki o tym, że mógłby stworzyć wspólną drużynę Formuły 1 z Porsche. I to mimo tego że obie marki należą do koncernu Volkswagen Group, a Porsche również znajduje się w gronie najmocniejszych faworytów do dołączenia do F1.

– Jeśli do tego dojdzie, będziemy prowadzić całkowicie osobne programy – powiedział Duesmann.

Audi w Formule 1: jak będzie wyglądał bolid marki?

W celu przypieczętowania swojego ogłoszenia Audi zaprezentowało także prototyp swojego bolidu oraz barw zespołowych. Na tym etapie trudno jednak przewidzieć, czy tak w rzeczywistości będzie prezentować się auto niemieckiej marki, ponieważ projekt został opracowany na podstawie obecnych wytycznych Formuły 1. Te mogą jednak ulec zmianie do 2026 r.

Na razie wiadomo jednak, że zadanie stworzenia jednostek napędowych Audi do F1 zostało powierzone weteranowi sportów motorowych Adamowi Bakerowi w ramach nowo utworzonego działu Audi Sport.

Silnik zostanie zbudowany w zaawansowanym technologicznie Competence Center Motorsport Audi Sport w Neuburg an der Donau, niedaleko siedziby firmy w Ingolstadt. Jednostka najprawdopodobniej będzie dysponować mocą powyżej tysiąca koni mechanicznych.