Jako że popyt na samochody z napędem spalinowym stopniowo spada, a konsumenci z najróżniejszą zasobnością portfela coraz chętniej zwracają się w kierunku elektryków, producenci starają się odpowiedzieć na wszystkie potrzeby rynku.

Reklama

My skupimy się jednak wyłącznie na segmencie premium i przyjrzymy się najlepszym autom, które marki mają do zaoferowania.

Mercedes-Benz EQS580

Mercedes-Benz EQS, fot. Mercedes Mercedes-Benz EQS, fot. Mercedes

Nowy elektryk od Mercedesa to jeden z najlepiej ocenianych samochodów 2022 roku – i to pod każdym względem. Dysponuje imponującym zasięgiem na jednym ładowaniu na poziomie ok. 560 km, znakomitymi osiągami (0-100 km/h w 6 sekund) oraz fenomenalnym wyposażeniem.

Pod tym ostatnim względem EQS580 to właściwie elektryczny odpowiednik klasy S – najbardziej luksusowej linii modeli Mercedesa. Wrażenie robi przede wszystkim olbrzymi ekran dotykowy rozciągający się na całej desce rozdzielczej auta oraz szereg nowoczesnych funkcji – sterowanie głosowe, nawigacja w rozszerzonej rzeczywistości, futurystyczny interfejs oraz system oczyszczania powietrza w kabinie.

Słowem, EQS580 ma wszystko, czego można chcieć od luksusowego samochodu i nawet więcej.

Mercedes EQS - wnętrze, fot. Mercedes Mercedes EQS - wnętrze, fot. Mercedes

Lucid Air Dream Edition

Według magazynu „Car and Driver” Lucid Air dysponuje najwyższym zasięgiem wśród wszystkich elektryków dostępnych na rynku. Na jednym ładowaniu auto jest w stanie przejechać ponad 800 km! Do tego jest niezwykle szybkie – od 0 do 100 km/h rozpędza się w 2 sekundy.

Jego wnętrze również robi wrażenie. Marka opisuje je jako „posiadłość” i jesteśmy skłonni uwierzyć ten opis – każdy pasażer dysponuje ogromną ilością miejsca na nogi, a wszystkie fotele wyposażone są w funkcję masażu. Lucid Air posiada także największą przestrzeń pakowną ze wszystkich elektryków dostępnych na rynku.

Porsche Taycan Turbo S

Taycan Turbo S to nie tylko aktualny rekordzista toru Nürburgring dla samochodów elektrycznych, ale też jedno z aut o najlepszych parametrach prowadzenia. Nie brakuje mu jednak też niczego we wnętrzu.

Wielofunkcyjna sportowa kierownica GT zapewnia kierowcy wszystkie funkcje samochodu na wyciągnięcie ręki, choć w gruncie rzeczy nie jest to nawet potrzebne. Taycan wyposażony jest bowiem w asystenta głosowego w rodzaju Siri lub Alexy, który reaguje np. na takie komendy jak „zimno mi”. Auto odpowiada także na kombinację poleceń głosowych i dotykowych.

Audi e-tron GT

Nowe Audi e-tron GT dysponuje najlepszym wnętrzem w całym portfolio aut niemieckiego producenta. A to chyba najlepsza rekomendacja, ponieważ kokpity Audi zazwyczaj przyćmiewają projekty reszty konkurencji.

Kabina e-tron GT wykonana jest z najwyższej jakości ekologicznych materiałów pochodzących z recyklingu. Wszystkie siedzenia są wentylowane, ogrzewane i dysponują funkcją masażu. Auto ma ponadto panoramiczny dach, wirtualny interfejs w kokpicie oraz doskonałe nagłośnienie produkowane przez firmę Bang & Olufsen.

Poza tym z zewnątrz to jedno z najładniejszych elektrycznych aut na rynku. Czego chcieć więcej?

Rolls-Royce Spectre

Pierwszy model w historii brytyjskiej marki napędzany silnikiem elektrycznym. Auto miało swoją premierę w połowie października 2022 r., więc na razie część szczegółów pozostaje nieznana, ale trudno przypuszczać, by Rolls-Royce wypuścił na rynek produkt, który będzie mierny.

BMW i4

BMW i4 to kolejny wyśmienity samochód na tej liście. Wyposażony jest w dynamiczny i ekscytujący silnik rozwijający w zależności od wersji od 335 do 536 KM, a także dobry zasięg na poziomie prawie 500 km.

Ponadto ateriały użyte we wnętrzu są doskonałe, a jakość wykonania nienaganna. Celem BMW było stworzenie elektrycznego sedana, który wygląda i zachowuje się jak prawdziwy samochód ze sportowej linii M i projektantom udało się to znakomicie.

Tesla Model X Plaid

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć także marki Elona Muska, a Tesla Model X w wersji Plaid to najdroższy samochód w portfolio amerykańskiego producenta. I nic dziwnego, bowiem pomijając znakomite osiągi i dobry zasięg na jednym ładowaniu, minimalistyczne wnętrze auta przypomina kokpit rakiety SpaceX.

Na desce rozdzielczej znajduje się olbrzymi 17-calowy ekran dotykowy z z rozdzielczością 2200 x 1300. Tesla wydaje się również odkrywać koło na nowo za pomocą prostokątnego, futurystycznego urządzenia sterującego, które, jak twierdzi producent, zapewnia niezakłócony widok drogi.

Tesla Model X - wnętrze, fot. Tesla Tesla Model X - wnętrze, fot. Tesla