Statek wycieczkowy Astoria trafi na złom

To koniec pewnej epoki w międzynarodowej żegludze morskiej – Astoria, najstarszy statek wycieczkowy świata, kończy swoją służbę po 75 latach. Jednostka została zbudowana w 1948 roku i pozostawała w użytku przez wszystkie następne dekady.

Reklama

Na dobre uziemiono ją dopiero na początku 2020 roku, tuż po wstrzymaniu rejsów w wyniku wybuchu pandemii Covid-19. Niedługo później jej ówczesny operator, Cruise & Maritime Voyages, ogłosił bankructwo, w wyniku czego statek już nigdy nie powrócił do obsługi pasażerów.

Teraz Astorię czeka jednak jeszcze jeden, ostatni rejs – wprost na złomowisko wycieczkowców w tureckim mieście Aliaga, dokąd jednostka została sprzedana za nieujawnioną sumę pieniędzy przez jej ostatniego operatora, firmę The Roundtable LLC z siedzibą w Puerto Rico.

Według bazy danych International Ships Register (INTERLEG) Astoria ma obecnie status „przeznaczony do złomowania”. Oznacza to jej definitywny koniec.

Astoria – krótka historia najstarszego statku świata

Budowa Astorii rozpoczęła się w 1944 roku na zlecenie szwedzkiego operatora Swedish American Line. Statek, pierwotnie noszący imię Sztokholm, został zwodowany cztery lata później, w 1948 roku. Już w lutym tego samego roku jednostka odbyła swój dziewiczy rejs transatlantycki między Szwecją a Stanami Zjednoczonymi.

W 1956 roku Sztokholm brał udział w katastrofie morskiej, w wyniku której zatonął włoski liniowiec o nazwie Andrea Dorea. Wtedy to szwedzki transatlantyk otrzymał swój przydomek – "statek śmierci". W późniejszych latach jednostka zmieniała jednak właścicieli i nazwy jeszcze kilkukrotnie.

Najpierw jako Völkerfreundschaft w latach 1960-85 służyła Niemieckiej Partii Komunistycznej za statek wycieczkowy. Później – już jako Fridtjof Nansen – była wykorzystywana przez rząd norweski do transportu osób ubiegających się o azyl.

W 1989 roku przekształcono ją znów w statek wycieczkowy, tym razem pod nazwą Italia Prima. Następnie jednostkę przemianowano jeszcze na Atena oraz Azory, by ostatecznie ochrzcić ją Astoria w 2015 r. I właśnie pod tą nazwą ostatecznie przejdzie do historii jako najdłużej służący liniowiec w wszech czasów.

Po zezłomowaniu Astorii najstarszym statkiem pasażerskim świata stanie się zbudowany w 1956 roku wycieczkowiec Mykonos, który również został wyłączony z eksploatacji. Następny w kolejności jest z kolei Ocean Majesty z 1966 r.