Aston Martin DB12 - pierwszy super tourer w historii 

Połączenie ultraszybkości z wyrafinowanym luksusem i nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi – tak w skrócie opisać można model Aston Martin DB12, który właśnie ujrzał światło dzienne, a swoją premierę miał na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Reklama

Producent, który w tym roku świętuje 110. urodziny firmy, a także 75-lecie linii DB, zapowiada, że będzie to pierwszy na świecie super tourer. Przedstawiciele marki zapewniają także, że nowa generacja DB12 będzie najdoskonalsza w całej historii Astona Martina.

Aston Martin zaprezentował pierwszy na świecie super tourer - DB12 - premiera samochodu na Festiwalu Filmowym w Cannes 2023 / materiały prasowe Aston Martin zaprezentował pierwszy na świecie super tourer - DB12 - premiera samochodu na Festiwalu Filmowym w Cannes 2023 / materiały prasowe

Aston Martin DB12 - smukłość i luksus w holistycznym designie 

Cóż, zacznijmy od tego, jak nowy model Aston Martin DB12 prezentuje się na zewnątrz. Nowy samochód jest smuklejszy i bardziej sportowy niż jego poprzednik DB11. Fani brytyjskiej marki dostrzegą również zmiany w osłonie chłodnicy, bezramkowym lusterkach bocznych czy płaskich klamkach drzwiowych., co sprawia, że autor nabiera jeszcze bardziej opływowej formy. DB12 jest także pierwszym samochodem, który nosi przeprojektowane uskrzydlone logo marki, które symbolizować ma nową erę w świecie Astona Martina.

Zajrzyjmy do środka DB12, a tu docenimy przede wszystkim elegancję i minimalizm. Czysta przestrzeń skoncentrowana jest na kierowcy, a w środkowej części konsoli znajduje się nowy system informacyjno-rozrywkowy zaprojektowany i opracowany w całości przez Astona Martina. Co ciekawe, system obsługuje Apple CarPlay i Android Auto, a dodatkowo współpracuje z nową aplikacją marki.

Klasyczny design wnętrz wiąże się z nowym, bardziej holistycznym, podejściem marki do tworzenia super aut. Czysty i nowoczesny design dopracowano w każdym szczególe, a tapicerka DB12 uszyta została ręcznie ze skór Bridge of Weir. Twórcy samochodu zadbali również o wysokiej klasy sprzęt audio – to 15-głośnikowy system Bowers & Wilkins o mocy 1170 W.

- DB12 to nasza definicja projektu Super Tourer. W przeszłości GT wśród większości współczesnych entuzjastów oznaczało pewien pozór komfortu, szybkości i wyrafinowania. Klient Astona Martina nie jest zwykłym kierowcą i nie projektujemy już po prostu przedmiotów samych w sobie, w DB12 połączyliśmy wszystko razem — prowadzenie, dynamikę, układ napędowy, poczucie przestrzeni i stylistykę – opisuje Marek Reichman, wiceprezes wykonawczy i dyrektor kreatywny Aston Martin w rozmowie z Auto Świat.

Aston Martin zaprezentował pierwszy na świecie super tourer - DB12 - wnętrza / materiały prasowe Aston Martin zaprezentował pierwszy na świecie super tourer - DB12 - wnętrza / materiały prasowe

Aston Martin DB12 - silnik V8 i inne parametry techniczne

Po analizie imponującego designu czas na kilka faktów o parametrach technicznych nowego DB12. Aston Martin wyposażył swój super tourer w 4-litrowy silnik V-8 z podwójnym turbodoładowaniem. Silnik ma moc 680 KM przy 6000 obr/min. Auto posiada także 8-biegową automatyczną skrzynię biegów i zastosowany po raz pierwszy w modelu z linii DB elektroniczny mechanizm różnicowy (E-Dift).

Nowy Aston Martin DB12 jest również sztywniejszy niż poprzednie wersje auta, a jednocześnie podwyższono jego amortyzację, łącząc cechy auta sportowego i luksusowego.

Warto również dodać, że Aston Martin jest pierwszym producentem, który skorzystał z nowych opon Michelin Pilot Sport 5s.

Dzięki zastosowaniu szeregi innowacji technicznych, samochód DB12 osiąga prędkość ponad 320 km/h i rozpędza się do 96 km/h w 3,5 sekundy. Do wyboru są także trzy tryby jazdy — GT, Sport i Sport+. Każdy tryb jest bardziej responsywny i sztywniejszy niż poprzedni, zapewniając kierowcy lepszą kontrolę, nawet gdy zbliżają się do granic możliwości pojazdu.

DB12 to samochód flagowy. Taki, który potwierdza pozycję Astona Martina jako lidera w zakresie osiągów, dynamiki, inżynierii i technologii. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby ten samochód był najlepszy w swojej klasie. Rezultatem jest większa moc i wydajność niż u rywali. W połączeniu z wyjątkowymi właściwościami jezdnymi i ekscytującym dźwiękiem jest to samochód z pasją i prawdziwie sportowym charakterem. Co najważniejsze, dzięki szerokiemu zakresowi możliwości osiągnęliśmy to bez uszczerbku dla wyrafinowania, komfortu i luksusu. Wraz z wykorzystaniem przez nas wiodących w branży dynamicznych systemów sterowania i rozrywki, DB12 jest początkiem najbardziej ekscytującej ery w dziejach Astona Martina – opisuje swoje najnowsze motoryzacyjne dzieło Roberto Fedeli, dyrektor ds. technologii grupy Aston Martin cytowany przez Auto Świat.

Dostawy nowego Astona Martina DB12 mają rozpocząć się w trzecim kwartale 2023 roku. Choć nie ma aktualnie oficjalnej informacji o cenie auta, eksperci oceniają, że może kosztować od 1 mln złotych.