Arabia Saudyjska gospodarzem azjatyckich Igrzysk Zimowych

Projekt Neom to prawdopodobnie najambitniejsze przedsięwzięcie architektoniczne w dziejach ludzkości. Według planów księcia koronnego Arabii Saudyjskiej Mohammeda bin Salmana na środku pustyni u północno-zachodnich wybrzeży Morza Czerwonego powstanie futurystyczne megalopolis wielkości Belgii.

Reklama

Metropolia będzie składać się z trzech supernowoczesnych, sztucznie wybudowanych miast oraz luksusowego ośrodka narciarskiego o nazwie Trojena. I mimo że ukończenie budowy tego ostatniego zaplanowane jest dopiero na 2026 r., to na początku października władze Arabii poinformowały, że kurort już teraz został wybrany na gospodarza azjatyckich Igrzysk Zimowych w 2029 r.

– Przy nieograniczonemu wsparciu rozwoju sektora sportowego ze strony saudyjskiego rządu i Jego Wysokości Księcia Koronnego, z dumą ogłaszamy, że jako pierwszy kraj w zachodniej Azji zwyciężyliśmy konkurs na organizację azjatyckich Zimowych Igrzysk 2029 w Trojenie – napisał na Twitterze minister sportu Arabii Saudyjskiej książę Abdulaziz bin Turki al-Faisal.

Swojej radości nie krył również Nadhmi al-Nasr, dyrektor wykonawczy odpowiedzialny za rozwój projektu Neom. W swoim wpisie na Twitterze al-Nasr zapewniał, że Trojena będzie gotowa na organizację imprezy na czas.

– Miasto będzie dysponowało infrastrukturą odpowiednią do organizacji zimowej atmosfery w sercu pustyni, by uczynić z nadchodzących Zimowych Igrzysk bezprecedensowym wydarzeniem – czytamy we wpisie.

Trojena - futurystyczny kurort narciarski pośrodku pustyni

Wizualizacja stoków narciarskich w kurorcie Trojena, fot. Neom Wizualizacja stoków narciarskich w kurorcie Trojena, fot. Neom

Choć pustynia nie wydaje się idealnym miejscem na organizację zimowych igrzysk, to jednak zespół odpowiedzialny za projekt Neom przekonuje, że w okolicach Zatoki Akaba, gdzie powstaje Trojena, temperatury mogą spadać do 0 st. C, a klimat należy raczej do umiarkowanych.

Dzięki temu ośrodek ma dysponować ośrodkami narciarskimi działającymi cały rok. Ponadto znajdą się tam jeziora, ultraluksusowe wille na zboczach gór oraz hotele, które będą w stanie pomieścić sportowców i kibiców.

Azjatyckie Igrzyska Zimowe zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Sapporo w Japonii. Podczas zawodów sportowcy rywalizują w dyscyplinach takich jak łyżwiarstwo figurowe, hokej na lodzie, jazda na nartach i snowboardzie.