Postanowienia noworoczne mogą być toksyczne

Świąteczne jedzenie, nieustanne oglądanie świątecznych filmów, ciasteczka, kieliszek wina, wieczory spędzone przy ciepłym kominku – Boże Narodzenie w pigułce. I choć naprawdę nie ma w tym nic złego, po trzech dniach folgowania niektórzy łapią motywacje do odmiany swojego życia raz na zawsze.

Reklama

Od stycznia siłownia, zdrowa żywność, więcej nauki, zero leniuchowania – postanowienia noworoczne mogą być przeróżne. A jednak zdaniem ekspertów niektóre z nich, zwłaszcza te najbardziej radykalne – nie wpłyną na naszą psychikę zbyt pozytywnie.

- Skoro tak wiele osób doświadcza aktualnie wypalenia pandemicznego, ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujemy, jest jeszcze większa presja czy niepotrzebny stres spowodowany nagłymi zmianami – mówi dla Metro.uk trenerka osobista Karen Preene.

Styczeń bez stresu! 

Styczeń to miesiąc, w którym ogólne uczucie stresu jest wszechobecne. Chcemy zmienić swoje życie, swoje ciało, przyzwyczajenia i poprawić stan zdrowia – teoretycznie brzmi nieźle, prawda? Okazuje się jednak, że zbyt surowe podejście do sprawy nie tylko niszczy psychikę, ale także może sprawić, że staniemy się dla siebie po prostu toksyczni.

Co zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji?

Antystresowe wyzwanie na styczeń 2022 w trosce o zdrowie psychiczne

To właśnie w styczniu zwykle podejmujemy się zmiany stylu życia, co zwykle obejmuje wprowadzenie rutynowych ćwiczeń. Jesteśmy podekscytowani myślą „nowy rok - nowa/nowy ja” i motywujemy się do zmian. Może przez dwa tygodnie. Albo tydzień. Antystresowe wyzwanie zakłada zupełnie nowe podejście do postanowień noworocznych. Bardzo podoba nam się podejście brytyjskiej trenerki fitness, która o postanowieniach noworocznych myśli długofalowo.

- Kto szybciej ukończy maraton – biegacz, który zbiega z linii startu tak, szybko, że kuśtyka przy mecie, czy biegacz, który zaczyna delikatnie i stabilnie, a dopiero później przyspiesza – dopiero gdy wie, że jest na to gotowy? Przez pierwsze dwa tygodnie skup się na wyrobieniu sobie nawyku regularnych ćwiczeń. Możesz też wprowadzić niewielkie zmiany w swojej diecie. Ale nie próbuj zmuszać się do codziennych treningów lub super rygorystycznej diety. Zagrajmy mądrze – mówi dla Metro.uk trenerka fitness Julia Buckley.

Eksperci radzą, aby nie stawiać przed sobą nierealnych oczekiwań. Czasami wyczerpujące postanowienia noworoczne mogą zdziałać wiele złego. Na początku roku powinniśmy zadbać o odzyskanie sił i uregulowanie organizmu po pracowitym okresie świątecznym. Musimy dać sobie czas na relaks i odpoczynek – w granicach rozsądku.

Jakie są najważniejsze postulaty antystresowego stycznia 2022. Oto przykład dotyczący ćwiczeń i dbania o sylwetkę, ale te ogólne zasady sprawdzą się także w innych postanowieniach:

1. Zacznij od małych kroczków

Na początku możesz celować w dwa treningi w tygodniu. Dopiero gdy staną się one naszym nawykiem, dodawaj kolejne. Zbyt radykalne podejście do ćwiczeń tworzy wiele zagrożeń – w tym ryzyko trwałej kontuzji – dlatego metoda małych kroczków będzie o wiele rozsądniejsza. Poza tym, co nam z treningów, jeśli nie będą dawały nawet odrobiny przyjemności?

2. Znajdź aktywność fizyczną, która sprawia ci przyjemność

Drugą kluczową sprawą jest poszukiwanie ćwiczeń, dzięki którym poczujemy się lepiej i radośniej. Możemy zacząć pływać, tańczyć, grać w siatkówkę czy postawić na ćwiczenia siłowe – próbowanie nowych rzeczy to podstawa sukcesu.

3. Dostosuj czas ćwiczeń do swoich możliwości

Zdaniem ekspertów nie ma nic gorszego niż wmawianie sobie, że ćwiczymy za krótko. Nawet jeśli poświęcimy na aktywność fizyczną dziesięć minut dziennie, ale regularnie, przyniesie korzyści. Spójrzmy na ten aspekt realistycznie i zapomnijmy o zasadzie „wszystko albo nic”.

4. Obserwuj swoje reakcje

Ludzki organizm – choć wciąż niedoceniany – nie jest głupi. Zawsze daje nam znać, że coś jest nie tak. Obserwujmy swoje ciało po każdym treningu. Zastanówmy się, co czujemy – jesteśmy szczęśliwi czy po prostu zmęczeni? A może doskwiera nam jakiś ból? Wybierz treningi, które będą wsparciem - nie wrogiem dla naszego zdrowia. Nic tak nie motywuje, jak miło spędzony czas w intensywnym lub mniej intensywnym ruchu.