Andrzej Bargiel rozpoczął wyprawę na Mount Everest

Andrzej Bargiel wraca na Mount Everest, by ponownie wspiąć się na najwyższy szczyt świata i zjechać z niego bez odpinania nart. Jednak jakby sam w sobie ten wyczyn nie był wystarczająco ekstremalny, polski himalaista chce dodatkowo utrudnić sobie to zadanie.

Reklama

Bargiel jako pierwszy człowiek w historii zamierza zrealizować to wyzwanie bez użycia dodatkowych butli tlenowych – wyłącznie polegając na pojemności swoich płuc. Podobnego wyczynu nie dokonał nawet legendarny słoweński wspinacz Davo Karničar, który w październiku 2000 r. jako pierwszy na świecie zjechał na nartach z wierzchołka Mount Everest do podnóża góry.

– Uznałem, że warto to zrobić mimo wszystko, bo jednak jest to najwyższa góra świata. Chcę sprawdzić, czy moje ciało jest w stanie poruszać się na tej wysokości bez korzystania z dodatkowej pomocy tlenu – powiedział Bargiel 24 sierpnia podczas konferencji prasowej, inaugurującej jego wyzwanie.

Kiedy Andrzej Bargiel chce zjechać z Mount Everest?

Przypomnijmy, że Andrzej Bargiel już raz podjął się dokładnie tego samego wyzwania w 2019 roku. Wówczas jednak musiał przerwać swoją wyprawę ze względu na pogarszające się warunki pogodowe, które zagrażały członkom jego ekipy.

Warto też zaznaczyć, że dotychczas tylko jeden Polak w historii zdołał się wspiąć na Mount Everest bez dodatkowego tlenu. W 2005 r. dokonał tego himalaista Marcin Miotk.

Obecnie zespół Andrzeja Bargiela znajduje się już w Nepalu, gdzie przygotowuje się do wyprawy i przechodzi aklimatyzację. Poza polskim himalaistą w ekipie znajdują się także brat Andrzeja i operator drona Bartek Bargiel, alpinista i himalaista Janusz Gołąb, fotograf Bartek Pawlikowski oraz Carlos Llerandi. Ten ostatni ma uwiecznić na filmie zjazd Andrzeja Bargiela z Mount Everestu.

Atak szczytowy zespołu ma odbyć się między 20 a 30 września.

Przypomnijmy, że Andrzej Bargiel ma już na swoim koncie podobne wyczyny. W 2015 r. zjechał na nartach z wierzchołka Broad Peak (8051 m n.p.m.), a w 2018 r. – z wierzchołka K2 (8611 m n.p.m.).