Amerykański milioner sprzedaje prywatny odrzutowiec w trosce o środowisko

Miliarderzy i multimilionerzy uwielbiają latać swoimi prywatnymi odrzutowcami, co udowadniają chociażby Elon Muskrodzina Kardashianek, Taylor Swift czy Leo Messi, którzy w ubiegłym roku odbyli łącznie setki tego typu podróży – i to nieraz pomimo świadomości o wpływie tych lotów na planetę. Są jednak w tym gronie także chlubne wyjątki.

Reklama

Jednym z nich jest mało znany w Polsce amerykański multimilioner Stephen Prince. Biznesmen z Georgii, który swój majątek zbił na firmie drukującej karty kredytowe, postanowił pozbyć się swojej Cessny 650 po tym, jak dowiedział się o wpływie maszyny na środowisko.

– Emituję dziesięć razy więcej dwutlenku węgla, lecąc swym samolotem, niż gdybym wsiadł na pokład zwykłych linii lotniczych. To przesada, to nieprawdopodobnie samolubne – stwierdzi Prince w rozmowie z „Business Insiderem”.

I rzeczywiście ma w tej kwestii rację. Z badań organizacji pozarządowej Transport & Energy wynika, że prywatne loty emitują do atmosfery od 5 do nawet 14 razy więcej dwutlenku węgla na jednego pasażera niż loty komercyjne. Z kolei Międzynarodowa Agencja Energetyczna wylicza, że tylko jedna godzina lotu prywatnym odrzutowcem to aż 2 tony emisji CO2, przy czym średni roczny ślad węglowy przeciętnej osoby wynosi 4,7 tony! Np. sama Cessna 650 Prince’a spala ponad 900 litrów paliwa na godzinę.

Z punktu widzenia biznesmena jest to jednak rzeczywiście spory zwrot, jako że w przeszłości był współwłaścicielem nawet trzech prywatnych odrzutowców, którymi latał na wakacje w Nebrasce oraz na Karaiby. W rozmowie z „BI” przekonywał też, że doświadczenie posiadania takiej maszyny jest „uzależniające jak kokaina”.

– Nie róbcie tego, jeśli nie jesteście gotowi na uzależnienie. To absolutnie wkręcające – twierdził.

Od teraz Prince zamierza więc albo kupować bilety na klasyczne loty komercyjne, albo latać prywatnymi samolotami razem ze swoimi przyjaciółmi, jeśli zwykłe połączenie nie będzie dostępne. Biznesmen jest aktualnie na etapie ustalania ostatnich szczegółów sprzedaży swojej Cessny 650.