Alfa Romeo wkracza na rynek samochodów elektrycznych

Jeszcze pod koniec zeszłego roku pojawiały się plotki na temat „tajemniczego supersamochodu”, który Alfa Romeo zamierza zbudować w najbliższej przyszłości. Teraz już wiemy, że będzie to nie jedno, a dwa elektryczne superauta oraz jeden elektryczny SUV, który wielkością i poziomem luksusu ma przewyższyć model Stelvio. A przynajmniej tak twierdzi dyrektor generalny włoskiej marki Jean-Philippe Imparato.

Reklama

CEO Alfy Romeo potwierdził na ten moment, że marka planuje całkowite przejście na napęd elektryczny w linii modelowej Giulia do 2025 r. i wtedy też ma zostać zaprezentowany pierwszy z potężnych sedanów – Giulia EV. Auto ma być dostępne w trzech wersjach: podstawowej, Veloce i Quadrifoglio, które mają wytwarzać odpowiednio 350, 800 i nawet 1000 KM! Ponadto Giulia EV ma dysponować zasięgiem na poziomie około 800 kilometrów oraz technologią szybkiego ładowania.

Potężny SUV od Alfy Romeo już w 2028 roku

Jak się jednak okazuje, to nie wszystko. Imparto w marcowym wywiadzie dla serwisu „Auto Express” zdradził bowiem kolejne plany Alfy Romeo sięgające końca obecnej dekady.

– Po 2026 pójdziemy w górę z rozmiarem. Zamierzamy wprowadzić elektrycznego sedana w 2027, który byłby świetny na rynek amerykański i europejski […] oraz nowy model w 2028 r. – mówił Imparto.

W tym przypadku najprawdopodobniej chodzi o dużą, elektryczną limuzynę konkurującą bezpośrednio z Audi A6 i BMW Serii 5 oraz potężnego, flagowego SUV-a pozycjonowanego na równi z Mercedesem EQS, Audi Q8 e-tron oraz BMW iX. Miałby on uzupełnić elektryczne portfolio Alfy razem z w pełni elektrycznym zastępstwem dla modelu Stelvio. Według „Auto Express” plany te mają już być dokładnie rozpisane do 2027 r., co oznaczałoby jednak, że projekt wspomnianego flagowego SUV-a jeszcze czeka na ostateczne potwierdzenie.

Mimo to „AE” w swoim artykule przedstawia, jak auto może potencjalnie wyglądać. SUV ma zapożyczać wiele elementów stylistycznych od modeli Stelvio i Giulia oraz wciąż dysponować charakterystyczną osłoną chłodnicy w stylu Alfy. To jednak wciąż tylko spekulacje, ponieważ na oficjalne projekty przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.