Amazon ogranicza działalność w Rosji

Amazon przekazał informację o nałożeniu sankcji na Rosję i Białoruś w poście zamieszczonym na blogu firmy. „Biorąc pod uwagę bieżącą sytuację w Rosji i Ukrainie podjęliśmy dodatkowe działania w regionie. Zawiesiliśmy wysyłkę produktów detalicznych do klientów z Rosji i Białorusi” – czytamy w oświadczeniu.

Reklama

Gigant zablokował również dostęp do serwisu streamingowego Prime Video w Rosji oraz wstrzymał zapisy do Amazon Web Services dla klientów z Rosji i Białorusi. AWS to jedna z najpopularniejszych na świecie platform, która oferuje usługi cyfrowej chmury do przechowywania danych. Amazon przestanie również dostarczać nowe egzemplarze gry MMO „New World” – jedynego tytułu, który firma sprzedaje bezpośrednio w Rosji.

Przypominamy, że w przeciwieństwie do niektórych innych amerykańskich dostawców technologii, Amazon i AWS nie mają centrów danych, infrastruktury ani biur w Rosji, a firma od dawna prowadzi politykę nierobienia interesów z rosyjskim rządem – dodano w oświadczeniu.

Firma podkreśliła również, że na bieżąco współpracuje z organizacjami pozarządowymi niosącymi najpilniejszą pomoc humanitarną osobom poszkodowanym w wyniku wojny w Ukrainie. Amazon przekazał 5 mln dolarów na rzecz wsparcia działań tych organizacji.

Gigant zaznaczył także, że ponad 10 tys. jego pracowników oraz dziesiątki tysięcy jego klientów przelało środki na pomoc Ukrainie, które firma przekazała fundacji Save the Children oraz Czerwonemu Krzyżowi. AWS zapewnia również bieżące wsparcie w zakresie cyberbezpieczeństwa ukraińskich stron internetowych.

Firmy technologiczne pomagają Ukrainie

Warto zaznaczyć, że Amazon nie jest jedynym gigantem technologicznym, który wspiera Ukrainę. W tym gronie znajduje się również m.in. Apple, Microsoft, Google, Twitter, Facebook czy Snap. Producenci gier wideo również bojkotują Rosję – giganci tacy jak EA Games, CD Projekt Red, Ubisoft, Activision Blizzard czy Sony zawiesili sprzedaż swoich produktów na terenie Rosji.