NFT, czyli non-fungible tokens (niewymienialne tokeny) to technologia oparta na znanej z kryptowalut architekturze blockchain. Przy jej pomocy można zapisywać cyfrowe obiekty lub digitalizować wirtualne reprezentacje realnych przedmiotów w formie unikatowych, niepodrabialnych tokenów, które jednocześnie służą jako potwierdzenie własności i autentyczności danego dobra.

Reklama

Technologia ta z powodzeniem wykorzystywana jest już na rynku sztuki, ale inne branże – w tym branża luksusowych alkoholi – również zaczynają dostrzegać jej potencjał. Pionierem w wykorzystaniu NFT w łączeniu kolekcjonerów trunków klasy premium z ich producentami jest wirtualna platforma BlockBar, z którą współpracę nawiązują kolejne najważniejsze marki w świecie alkoholi, w tym producent kolumbijskiego luksusowego rumu – Dictador.

Cyfrowy certyfikat autentyczności

Zasada działania BlockBar jest prosta. W ścisłej i bezpośredniej współpracy z producentami alkoholi platforma oferuje kolekcjonerom możliwość nabycia wirtualnej reprezentacji fizycznej butelki danego trunku zapisanej w formie NFT. Cyfrowy token ma z reguły formę trójwymiarowego obrazka lub artystycznej wizji butelki i stanowi certyfikat posiadania i autentyczności nabytego alkoholu, którym później można handlować bez konieczności przemieszczania butelki.

Dictador Generations En Lalique oferowany w wersji NFT/fot. mat. prasowe Dictador Generations En Lalique oferowany w wersji NFT/fot. mat. prasowe

 

Sam fizyczny obiekt przechowywany jest bowiem przez BlockBar w całodobowo strzeżonym obiekcie w Singapurze. Przestrzeń dodatkowo wyposażona jest w czujniki ruchu oraz kontrolę temperatury, tak by trunki przez cały czas znajdowały się w optymalnych warunkach. Nabywca może jednak w każdej chwili poprosić platformę o dostarczenie butelki pod wskazany adres, lecz wtedy jego certyfikat NFT zostaje tymczasowo unieważniony.

Klienci mogą mieć albo wersję NFT butelki, albo rzeczywisty obiekt, nigdy oba naraz – tłumaczy zasady działania platformy jej dyrektor Dov Falic.

Przechowujemy fizyczną butelkę, która jest uwierzytelniana i weryfikowana przez producenta danego alkoholu, a cyfrowy token klientów chcących ją otrzymać tymczasowo traci ważność. Po dostarczeniu produktu do posiadacza gwarancja autentyczności BlockBar zostaje wstrzymana, ponieważ nie kontrolujemy już fizycznego zasobu, a klient znajduje się w takiej samej sytuacji, jakby kupował alkohol tradycyjnie.

Taka formuła sprawia z kolei, że NFT może bardzo szybko przyjąć się na rynku luksusowych alkoholi. Dzięki cyfrowym tokenom cały proces zakupu kolekcjonerskiego trunku staje się bowiem zdecydowanie prostszy i bezpieczniejszy. Nabywca zyskuje niepodrabialny certyfikat autentyczności alkoholu, bezpieczne miejsce do jego przechowywania oraz cyfrową platformę do znacznie łatwiejszego upłynniania swojej inwestycji. A w przypadku wspomnianego wcześniej rumu Dictador zyskuje coś jeszcze.

Półwieczny rum i wizyta w Kolumbii

Dictador jako jeden z pierwszych producentów luksusowych alkoholi na świecie wszedł we współpracę z BlockBar. Kolumbijska marka udostępniła na platformie dziesięć butelek jednego z najstarszych rumów na świecie – 45-letniego 1976 Dictador Generations. Trunek opakowany jest w kryształowe karafki stworzone przez renomowanego francuskiego producenta szkła oraz biżuterii Lalique i będzie dostarczany w zestawie ze spersonalizowaną witryną ekspozycyjną otwieraną na odcisk palca i wyposażoną w profesjonalne oświetlenie.

Dictador Generations En Lalique/fot. materiały prasowe Dictador Generations En Lalique/fot. materiały prasowe

Jedna butelka 1976 Dictador Generations NFT została wyceniona na 25 tys. dolarów, a nabywcy dodatkowo otrzymają możliwość poznania marki Dictador od podszewki. W pakiecie z ekskluzywną butelką wiekowego rumu nabywcy otrzymają też możliwość zwiedzenia miasta Kartagena, wizytę w destylarni Dictador, pobyt w pięciogwiazdkowym hotelu oraz prywatną kolację z Master Blenderem marki Hernanem Parrą. Ta ostatnia atrakcja połączona będzie z degustacją trunków z rodzinnej kolekcji Parry.

Jesteśmy podekscytowani tym, że możemy współpracować z Dictador, jedną z najbardziej unikatowych i prestiżowych marek rumu na świecie – mówił Falic. – Kategoria rumu odnotowała ogromny wzrost w ostatnich latach i okazała się być stale rosnącym segmentem w świecie luksusowych trunków. Niewiele innych rumów jest tak wiekowych i cieszymy się, że możemy zaprezentować ten wyjątkowy trunek w pięknej karafce Lalique.

Miasto Kartegena, siedziba marki Dictador/fot. mat. prasowe Miasto Kartegena, siedziba marki Dictador/fot. mat. prasowe

Dictador x Richard Orlinski

To jednak nie jedyny projekt marki Dictador związany z NFT. Producent przeznaczył limitowaną liczbę butelek Dictador 5 Decades stworzonych we współpracy z artystą Richardem Orlinskim na prywatną aukcję podczas targów sztuki współczesnej Art Basel, które odbyły się w dniach 1-4 grudnia 2021 w Miami.

Dictador x Orlinski 5 Decades/fot. mat. prasowe Dictador x Orlinski 5 Decades/fot. mat. prasowe

Dictador 5 Decades x Richard Orlinski to unikatowy zestaw, który składa się z  figury Wild Konga – najsłynniejszej rzeźby stworzonej przez artystę, oraz wyjątkowej edycji rumu Dictador, która powstała z połączenia rumu z beczek z 1966, 1976, 1986, 1996 i 2006 roku. Kolejne lata reprezentują w tym przypadku kolejne dekady życia i działalności artystycznej Orlinskiego.

Dictador udostępni 500 takich zestawów w cenie 40 tys. euro z butelką i figurą w kolorach platynowym, złotym, czarnym, niebieskim i czerwonym. Ponadto pojawi się także 25 zestawów ręcznie malowanych przez samego Orlinskiego, a ich wartość wyniesie 100 tys. euro.