ALBANIA: Wyspa Sazan – historia perły Bałkanów

Wyspa Sazan ma bogatą historię sięgającą czasów Imperium Rzymskiego, kiedy to była znana jako Saso. Na przestrzeni wieków była kontrolowana przez różne władze, w tym przez Cesarstwo Bizantyjskie, Wenecję, Imperium Osmańskie, jak również, w bardziej niedawnej przeszłości, przez włoski reżim faszystowski.

Reklama

Podczas II wojny światowej Wyspa Sazan została mocno umocniona przez wojska włoskie – bunkrami, tunelami i stanowiskami artyleryjskimi, aby chronić pobliski port we Vlorze.

Bunkry na wyspie Sazan - Albania / Wikimedia Commons Bunkry na wyspie Sazan - Albania / Wikimedia Commons

Sazan – ponownie dostępna dla turystów

Po wojnie wyspa Sazan stała się bazą wojskową reżimu komunistycznego w Albanii i była niedostępna dla turystów. Wszystko zmieniło się w 2015 roku, kiedy albańska Sazan otworzyła się na szerokiej publiczności, kusząc głównie pasjonatów historii i mocnych wrażeń. Na jej terenie znajduje się m.in. muzeum ulukowane w dawnym magazynie amunicji czy sieć tuneli i bunkrów, które rozciągają się na ponad 5 kilometrów.

Wyspa Sazan - Albania / Wikimedia Commons Wyspa Sazan - Albania / Wikimedia Commons

 

Wyspa Sazan – królestwo dzikiej przyrody

Wyspa Sazan to jednak nie tylko teren militarny. Jest również domem dla różnorodnych gatunków flory i fauny. Skały są schronieniem dla ptaków morskich, a otaczające ją wody są bogate w życie morskie, co sprawia, że ​​jest to coraz popularniejsze miejsce do nurkowania i snorkelingu.

Na tej albańskiej wyspie odnajdą się również fani plażowania, doceniając śnieżnobiały piasek i nieziemskie widoki na krystalicznie czystą wodę Morza Adriatyckiego.

Albania - wyspa Sazan / Shutterstock Albania - wyspa Sazan / Shutterstock

 

Sazan – wyjątkowe miejsce na administracyjnej mapie Albanii

Wizyta na wyspie Sazan może być również okazją do odkrycia pięknych i mniej znanych miejsc w Albanii. Sazan zapewne  z czasem stanie się bardziej popularnym celem podróży. Jednak na razie pozostaje ukrytym klejnotem, a jej unikatowość i nieoczywiste piękno z pewnością docenią miłośnicy nietypowych kierunków turystycznych.

Warto jednak zaznaczyć, że aktualnie na wyspę można dostać się tylko drogą morską z portu w miejscowości Vlora.