Jezioro Michigan: 170-letnia whiskey znaleziona we wraku statku The Westmoreland

Ta historia od ponad dekady zajmuje miłośników whiskey i legend o zatopionych skarbach we wrakach statków. Tyle że w tym przypadku ta legenda jest prawdą. W 2010 r. profesjonalny nurek Ross Richardson odkrył w Jeziorze Michigan wrak statku The Westmoreland. Jednostka zatonęła w grudniu 1854 r. i przez ponad 150 lat spoczywała na dnie zbiornika zapomniana przez ludzi i historię.

Reklama

Odkrycie Richardsona ponownie umieściło ją jednak w świetle reflektorów, jako że na pokładzie statku znaleziono ładunek około 280 beczek whiskey z połowy XIX wieku. Stan trunku do dziś nie jest znany, jednak według nurka wrak The Westmoreland dzięki zimnym i spokojnym warunkom panującym w Jeziorze Michigan jest jednym z najlepiej zachowanych tego typu obiektów na świecie. A to rodzi uzasadnione nadzieje, że i sama whiskey przetrwała próbę czasu we w miarę nienaruszonym stanie.

Bez względu jednak na kondycję trunku, szacunki mówią o skarbie na miarę pirackich legend. W najlepszym możliwym scenariuszu znalezione we wraku 280 beczek whiskey przełoży się na około 56 tys. butelek, które według „Forbesa” mogą być warte nawet 871 mln dolarów!

Skąd tak potężna kwota? Magazyn w swoich estymacjach powołuje się na butelki whiskey odnalezione we wraku transportowca SS Politician, który zatonął w 1941 r. Jedna z wyłowionych butelek została sprzedana na aukcji w 2021 r. za ponad 15 tys. dolarów.

Wrak The Westmoreland - jak smakowała whiskey 170 lat temu?

Jednak whiskey z The Westmoreland może być potencjalnie nie tylko skarbem kolekcjonerskim. Według Rossa Richardsona jedna z lokalnych destylarni – Traverse City Whiskey Co. – jest poważnie zainteresowana pozyskaniem trunku z wraku w celach naukowych i badawczych.

– Kod genetyczny kukurydzy z 1854 r. różnił się znacząco od obecnego, co mogło mieć bardzo duży wpływ na sam trunek – przekonywał Richardson w rozmowie z brytyjskim dziennikiem „The Mirror”.

Nurek do tej pory nie był jednak w stanie wyłowić cennego ładunku z wraku The Westmoreland. By bowiem odzyskać jakiekolwiek historyczne przedmioty z dna Jeziora Michigan, konieczne są liczne pozwolenia. Procedura ich uzyskiwania należy jednak do zadań skomplikowanych i czasochłonnych, dlatego wciąż dokładne losy whiskey nie są znane. Ale skoro czekaliśmy na to 170 lat, to zdaje się, że możemy poczekać jeszcze trochę.