Polskie miasta, w którch mieszka się najlepiej

Jedni wolą miejskie życie, inni wiejską sielankę. Bez względu jednak na preferencje, czasami trudno jest określić poziom szczęścia odczuwany w miejscu, w którym żyjemy. Think Co. i Otodom postanowiły jednak sprawdzić, gdzie w Polsce mieszka się najlepiej.

Reklama

Raport „Szczęśliwy dom. Miasto dobre do życia” bazuje na opiniach 35 897 mieszkańców Polski. Ankietowani musieli określić swój stopień poczucua szczęścia w miejscu zamieszkania w skali od 1 do 5, a następnie wyjaśnić, co dla nich jest wyznacznikiem szczęścia. Ankietowani mogli wybierać spośród kilku czynników, m.in. jakości środowiska naturalnego, komunikacji miejskiej czy dostępu do sklepów i instytucji.

– Dzięki takim inicjatywom jeszcze lepiej rozumiemy, co robić, by żyło się nam lepiej. Chcemy wyrównywać wiedzę, aby zarówno kupujący, najemcy, agenci, jak i deweloperzy świadomiej poruszali się na rynku nieruchomości – mówi Karolina Klimaszewska, starsza analityczka danych w Otodom.

A zatem – które miasto najbardziej uszczęśliwia Polaków?

Gdynia najszczęśliwszym miastem w Polsce

Miastem o najwyższym poziomie szczęścia jego mieszkańców okazała się być Gdynia, która uzyskała średni wynik na poziomie 4,03 punktu. To właśnie Gdynia spełniała wszystkie warunki, które wpływały na dobre samopoczucie społeczeństwa i w znacznym stopniu przekonała do siebie całą Polskę. 

Czynnikiem, który okazał się kluczowy dla większości Polaków, jest dostęp do sklepów. Na drugim miejscu wskazywano koszty życia, a na trzecim dobrą komunikację, która związana jest także z kwestiami środowiskowymi.

Dla grupy wiekowej 18-24 najistotniejszym czynnikiem okazał się jednak dostęp do kultury i rozrywki, z kolei w grupie 70 plus - dostęp do służby zdrowia. Które polskie miasta poza Gdynią znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu najszczęśliwszych?

Top 10 najszczęśliwszych miast w Polsce

Poniżej prezentujemy pierwszą dziesiątkę rankingu najszczęśliwszych miast w Polsce. W nawiasie znajduje się średnia ocena, jaką otrzymały.

1. Gdynia (4,03)

2. Gdańsk (3,96)

3. Zielona Góra (3,95)

4. Tychy (3,91)

5. Bielsko – Biała (3,85)

6. Szczecin (3,82)

7. Rzeszów (3,76)

8. Katowice (3,75)

9. Poznań (3,73)

10. Kraków (3,69)

A wy które miasto umieścilibyście w pierwszej dziesiątce?