Badania naukowe: Eko wieżowce szkodliwe dla środowiska
Obecnie w miastach na całym świecie żyje około 3,5 mld ludzi. Według szacunków ONZ w 2030 roku aż 60 proc. populacji Ziemi przeniesie się na zurbanizowane tereny. Przyczyna jest prosta. Wierzymy, że miasta są pełne możliwości. Deweloperzy i urbaniści chcąc dostosować się do miejskiego trendu, postawili na budowę efekciarskich wieżowców, które optymalizują przestrzeń. Niestety zdaniem naukowców z Uniwersytetu Napier w Edynburgu nie jest to najlepsze rozwiązanie dla środowiska.
Polecamy
Zmiany klimatu: Wpływu zabudowy miejskiej na emisję dwutlenku węgla
Badacze zaniepokojeni zmianami klimatycznymi, w 2021 roku pod lupę wzięli wpływ zabudowy miejskiej na emisję dwutlenku węgla. Jednocześnie odpowiedzieli na pytanie o najbardziej zrównoważony model aglomeracji miejskiej. Jak się okazało, zapierające dech w piersiach drapacze chmur są najgorszym z możliwych rozwiązań.
Naukowcy podczas badań analizie poddali cztery rzeczywiście występujące scenariusze miejskie:
- gęstą i wysoką zabudowę,
- gęstą i niską zabudowę,
- luźną i wysoką zabudowę
- luźną i niską zabudowę.
W badaniach uwzględniono także występowanie zielonych przestrzeni miejskich, rozmiar ulic, a nawet rodzaj materiału elewacyjnego.

Polecamy
Energooszczędne drapacze chmur winne... emisji dwutlenku węgla
Według badań drapacze chmur są odpowiedzialne za 38 proc. światowej emisji dwutlenku węgla. Na to wyliczenie składa się ślad operacyjny, związany z eksploatacją budynków oraz ślad wbudowany, którego źródłem są procesy produkcyjne i budowlane. Ten ostatni jest niestety bardzo często pomijany przy projektowaniu budynków.
W skali globalnej sektor budowlany jest odpowiedzialny za znaczący wpływ na środowisko.
O ile rzeczywiście nowe budynki są bardziej energooszczędne, o tyle energia związana z ich budową proporcjonalnie wzrasta. Proces produkcji materiałów niezbędnych do wytworzenia domu energooszczędnego, emituje znaczną ilość dwutlenku węgla.
Kluczowe znaczenie badacze przypisują betonowi, z którego powstają drapacze chmur. Choć beton to materiał ekologiczny, podlegający recyklingowi, to jego produkcja nie jest obojętna dla środowiska. Na świecie cały przemysł cementowy odpowiada za około 8 proc. całkowitej emisji dwutlenku węgla.
I tak zgodnie z wynikami badań naukowców z Uniwersytetu Napier w Edynburgu, gęsta zabudowa Paryża, jest bardziej przyjazna dla środowiska niż Nowy Jork. Jak podają badacze , kluczem do zdrowego i zrównoważonego miejskiego życia jest niska i gęsta zabudowa. Tylko taka jest w stanie sprostać procesom urbanizacyjnym i zmianom klimatycznym.

Polecamy
Ekologiczny beton: Przyszłość branży budowlanej
Dobre wieści są też takie, że świat nie pozostając obojętnym na zagrożenia klimatyczne, szuka różnych rozwiązań. Tak oto m.in. zespół z Massachusetts Institute of Technology (USA) opracował metodę pochłaniania CO2 przy okazji... otrzymywania betonu. Podobno, aby uzyskać "ekologiczny beton" do produkcyjnej mieszanki wystarczy dodać... sodę oczyszczoną.
- Choć nie wiadomo jeszcze, jak to wpłynie na długofalowe właściwości betonu, nowe odkrycie sugeruje optymistyczną przyszłość, jeśli chodzi o rozwój neutralnych węglowo materiałów budowlanych – podkreśla dr Admir Masic z MIT.
Globalne firmy oraz organizacje także szukają rozwiązań, które pozwoliłyby zmniejszyć emisyjność cementu. Warto dodać, że Lafarge jako pierwsza firma budowlana w Polsce wprowadziła na rynek beton zeroemisyjny i niskoemisyjny, których produkcja odbywa się z wykorzystaniem cementu o niskim śladzie węglowym.
