Badania naukowe: Eko wieżowce szkodliwe dla środowiska

Obecnie w miastach na całym świecie żyje około 3,5 mld ludzi. Według szacunków ONZ w 2030 roku aż 60 proc. populacji Ziemi przeniesie się na zurbanizowane tereny. Przyczyna jest prosta. Wierzymy, że miasta są pełne możliwości. Deweloperzy i urbaniści chcąc dostosować się do miejskiego trendu, postawili na budowę efekciarskich wieżowców, które optymalizują przestrzeń. Niestety zdaniem naukowców z Uniwersytetu Napier w Edynburgu nie jest to najlepsze rozwiązanie dla środowiska.

Reklama

Zmiany klimatu: Wpływu zabudowy miejskiej na emisję dwutlenku węgla

Badacze zaniepokojeni zmianami klimatycznymi, w 2021 roku pod lupę wzięli wpływ zabudowy miejskiej na emisję dwutlenku węgla. Jednocześnie odpowiedzieli na pytanie o najbardziej zrównoważony model aglomeracji miejskiej. Jak się okazało, zapierające dech w piersiach drapacze chmur są najgorszym z możliwych rozwiązań

Naukowcy podczas badań analizie poddali cztery rzeczywiście występujące scenariusze miejskie:

  1. gęstą i wysoką zabudowę, 
  2. gęstą i niską zabudowę, 
  3. luźną i wysoką zabudowę 
  4. luźną i niską zabudowę.

W badaniach uwzględniono także występowanie zielonych przestrzeni miejskich, rozmiar ulic, a nawet rodzaj materiału elewacyjnego. 

Betonowy Nowy Jork / Unsplash Betonowy Nowy Jork / Unsplash

Energooszczędne drapacze chmur winne... emisji dwutlenku węgla

Według badań drapacze chmur są odpowiedzialne za 38 proc. światowej emisji dwutlenku węgla. Na to wyliczenie składa się ślad operacyjny, związany z eksploatacją budynków oraz ślad wbudowany, którego źródłem są procesy produkcyjne i budowlane. Ten ostatni jest niestety bardzo często pomijany przy projektowaniu budynków.

W skali globalnej sektor budowlany jest odpowiedzialny za znaczący wpływ na środowisko.

O ile rzeczywiście nowe budynki są bardziej energooszczędne, o tyle energia związana z ich budową proporcjonalnie wzrasta. Proces produkcji materiałów niezbędnych do wytworzenia domu energooszczędnego, emituje znaczną ilość dwutlenku węgla.

Kluczowe znaczenie badacze przypisują betonowi, z  którego powstają drapacze chmur. Choć beton to materiał ekologiczny, podlegający recyklingowi, to jego produkcja nie jest obojętna dla środowiska. Na świecie cały przemysł cementowy odpowiada za około 8 proc. całkowitej emisji dwutlenku węgla.

I tak zgodnie z wynikami badań naukowców z Uniwersytetu Napier w Edynburgu, gęsta zabudowa Paryża, jest bardziej przyjazna dla środowiska niż Nowy Jork. Jak podają badacze , kluczem do zdrowego i zrównoważonego miejskiego życia jest niska i gęsta zabudowa. Tylko taka jest w stanie sprostać procesom urbanizacyjnym i zmianom klimatycznym.

Paryż lepszy niż Nowy Jork / Unsplash Paryż lepszy niż Nowy Jork / Unsplash

Ekologiczny beton: Przyszłość branży budowlanej

Dobre wieści są też takie, że świat nie pozostając obojętnym na zagrożenia klimatyczne, szuka różnych rozwiązań. Tak oto m.in. zespół z Massachusetts Institute of Technology (USA) opracował metodę pochłaniania CO2 przy okazji... otrzymywania betonu. Podobno, aby uzyskać "ekologiczny beton" do produkcyjnej mieszanki wystarczy dodać... sodę oczyszczoną. 

- Choć nie wiadomo jeszcze, jak to wpłynie na długofalowe właściwości betonu, nowe odkrycie sugeruje optymistyczną przyszłość, jeśli chodzi o rozwój neutralnych węglowo materiałów budowlanych – podkreśla dr Admir Masic z MIT.

Globalne firmy oraz organizacje także szukają rozwiązań, które pozwoliłyby zmniejszyć emisyjność cementu. Warto dodać, że Lafarge jako pierwsza firma budowlana w Polsce wprowadziła na rynek beton zeroemisyjny i niskoemisyjny, których produkcja odbywa się z wykorzystaniem cementu o niskim śladzie węglowym.

Betonowa konstrukcja miejska / Unsplash Betonowa konstrukcja miejska / Unsplash