Maciej Musiałowski kupił pałac na Dolnym Śląsku

Maciej Musiałowski, aktor młodego pokolenia, poinformował na swoim profilu na Instagramie, że stał się właścicielem niezwykłej nieruchomości. 29-latek kupił XVIII-wieczny pałac w Domanicach na Dolnym Śląsku i wiąże z nim ogromne nadzieje.

Reklama

Maciej Musiałowski chce w zabytkowym zamku stworzyć konserwatorium i galerię sztuki. Aktor chce, aby to miejsce tętniło wręcz sztuką. W Pałacu Domanice mają odbywać się festiwale, znajdować się też tu będzie teatr, bar i restauracja. 

- Obudziłem się dziś po raz pierwszy w domu. W zamku, który będę nazywał przez okres swojego życia domem. Trudno opisać to, co czuję. Tak wiele się tu dzieje, tak wiele piękna nadciąga. Cieszę się pustką i ciszą, która teraz panuje na pokojach. Nie mogę doczekać się też momentu, kiedy zamek wypełniony będzie artystami, przyjaciółmi, rodziną. Aura tego miejsca oszałamia. Sprawia, że czuję się szczęśliwy, spokojny i silny. Deklaruję przed Państwem, że będę dbał o to miejsce, będę je rozwijał i pielęgnował, by oszałamiało przyszłe pokolenia, ale i cieszyło nasze - napisał Maciej Musiałowski.

Miejscem zarządzać będzie Fundacja Rodziny Musiałowskich, która niedawno została założona przez aktora.

DOLNY ŚLĄSK: Pałac w Domanicach - ile kosztował? 

W 2022 roku na profilu facebookowym Zamek Domanice i okolice opublikowano ofertę sprzedaży pałacu. Nieruchomość z parkiem mająca 5 tys. m kw. została wystawiona za 1 mln 950 tys. zł.

Pod koniec grudnia 2022 roku zamek w Domanicach został sprzedany. Nowym właścicielem jest osoba prywatna. Życzymy, aby do tego niezwykłego obiektu przepięknie położonego na skalnym cyplu nad brzegiem Bystrzycy szybko wróciło życie. Mamy nadzieję, że zamek odzyska też swoje piękno - brzmiał jeden z późniejszych postów na wspomnianym profilu.

Maciej Musiałowski kupił pałac na Dolnym Śląsku / muzolph / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons Maciej Musiałowski kupił pałac na Dolnym Śląsku / muzolph / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Pałac w Domanicach na Dolnym Śląsku

Pałac w Domanicach zamiennie określa się zamkiem, a wszystko przez genezę jego powstania. Budowla została postawiona w XVIII wieku w miejscu wcześniejszej warowni rycerskiej

- Przez wieki obiekt przebudowywano i powiększano, w XVI wieku był dużym wygodnym szlacheckim dworem, a od końca XVII wieku stał się reprezentacyjnym arystokratycznym pałacem. Rezydencja w Domanicach należała w tym czasie do znanych śląskich rodów Oppersdorffów, Seherr-Thossów i Tschirskich - czytamy na stronie domanice-online.pl

Po II wojnie światowej pałacem władał zarząd państwowy PRL i stał się Domem Związku Artystów Scen Polskich.

Historyczna nieruchomość zachwyca neoklasycystyczną architekturą, we wnętrzach zachowały się zabytkowe kominki i piece. Zamek składa się z trzech kondygnacji, ma mansardowy dach i imponującą wieżę.

 

Dlaczego Maciej Musiałowski kupił pałac?

O swoim marzeniu zamieszkania w pałacu Maciej Musiałowski opowiedział w jednym z ostatnich wywiadów. W rozmowie z Żurnalistą wyznał:

- 90 proc. moich snów to błąkanie się po pałacowych korytarzach, ucieczki z zamku. Teraz spełniłem swoje marzenie. I zostałem właścicielem zamku, a raczej zamek stał się moim właścicielem - komentował aktor. 

Maciej Musiałowski - kim jest?

Maciej Musiałowski urodził się 5 grudnia 1993 roku. Wywodzi się z artystycznej rodziny i sam także rozwijał się w tym kierunku. Postawił na aktorstwo. Największy rozgłos i przełom w jego karierze nastąpił w 2020 roku po roli w filmu "Sala samobójców. Hejeter", za którą nominowany był do Orła w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola męska.

Poza tym grał w filmie "Kryptonim Polska" i serialach "Ultraviolet", "The Office PL" i "Kod genetyczny". Regularnie występuje też w teatrze.