Zabrze: Historia hotelu AdmiralPalast

Historyczny budynek hotelu AdmiralsPalast mieszczący się przy ul. Wolności 305 w Zabrzu powstał w latach 1924-1928. Nazywany był zwykle zabrzańskim drapaczem chmur, który swoim wyglądem nawiązywał do amerykańskich wieżowców. Modernistyczną budowlę z elementami sztuki art deco zaprojektowali Richard Bielenberg i Josef Moser z Berlina.

Reklama

Charakterystyczny design od zawsze przykuwał wzrok, m.in. dzięki płaskorzeźbom zdobiącym elewację hotelu oraz wieńczącej go kopule. Do dyspozycji goście mieli 48 apartamentów, a na parterze czekał na nich bar, który później przerobiono na restaurację z ogromną salą balową. Dach budynku stał się tarasem widokowym z przestrzenią do tańca.

Nim w 1933 budynek przejęła gmina Zabrze, hotel należał do prywatnego właściciela. W późniejszych latach hotel występował pod wieloma nazwami, takimi jak "Prezydent""Przodownik" czy "Monopol". Zmieniały się nazwy, ale zmieniał się też sam budynek, który wielokrotnie był modernizowany.

Po latach przepiękna budowla opustoszała. Trzy lata temu Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych w Katowicach, czyli ówczesny właściciel gmachu, wystawiło go na sprzedaż. W 2022 roku władze miasta odkupiły obiekt za 3,5 miliona złotych.

Słynną budowlę czeka w najbliższym czasie spora metamorfoza!

Zabrze: Konior Studio zrewitalizuje AdmiralPalast 

Władze Zabrza podpisały umowę na kompleksowy remont budynku. Zajmie się tym firma Warbud, natomiast za koncepcję rewitalizacji odpowiada Konior Studio.

- Mamy do czynienia z zabytkiem, który wymaga szczególnej troski i wręcz pietyzmu, by przywrócić go do dawnej świetności – mówił Tomasz Konior.

Architekt, który ma na koncie m.in. projekt nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, podkreślał też, że nie ma nic cenniejszego niż zabytek, który żyje i staje się częścią tętniącego życiem miasta. A na to właśnie w tym przypadku się zapowiada.

Co przyniosą zmiany? Jak na były hotel przystało, po modernizacji w budynku znajdzie się oczywiście strefa hotelowa i gastronomiczna. Na piątym piętrze budynku pojawi się restauracja, natomiast na siódmym bar z salą bankietową. Wewnątrz mieścić się będą także Centrum Promocji i Rozwoju Miasta, dwupoziomowa sala wystawowo-konferencyjna, a także biura i przestrzenie warsztatowe.

Na efekty trzeba będzie jednak trochę poczekać. Remont budynku ma zakończyć się dopiero w 2027 roku. Koszt modernizacji hotelu wyniesie 53 miliony złotych. Ponad połowa środków pochodzić ma z funduszu rządowego Polski Ład.