Willa Henriego Matisse'a w Nicei na sprzedaż

Na rynku nieruchomości pojawiła się właśnie rezydencja, w której przez 10 lat mieszkał i pracował francuski malarz, Henri Matisse. Zachwycający apartament znajduje się w słynnym budynku Régina w luksusowej dzielnicy Cimiez w Nicei na Lazurowym Wybrzeżu. Régina została zbudowana w 1897 roku jako hotel, a Matisse mieszkał na jednym z najwyższych pięter zabytkowego budynku. 

Reklama

- Większość przyjeżdża tutaj dla światła i malowniczego piękna (lub scenerii) – tłumaczył swój zachwyt tym miejscem Henri Matisse w 1952 roku. - Jestem z północy. Duże kolorowe refleksy w styczniu, jasność dnia są tym, co przyciągnęło mnie do osiedlenia się tutaj.

Rezydencja Henriego Matisse'a w Nicei trafiła na sprzedaż / Côte d’Azur Sotheby’s International Realty Rezydencja Henriego Matisse'a w Nicei trafiła na sprzedaż / Côte d’Azur Sotheby’s International Realty

Wyjątkowa rezydencja na Lazurowym Wybrzeżu

5-pokojowe klimatyzowane mieszkanie o powierzchni ponad 165 m2 wycenione zostało na 2,6 mln dolarów. Na pomieszczenia składają się tutaj salon z jadalnią, biblioteka, dwuosobowa sypialnia, mała sypialnia, łazienka i toaleta. Co najważniejsze, z każdego pokoju roztacza się niesamowity widok na Niceę, morze i Zatokę Aniołów.

Chociaż całe mieszkanie zostało starannie odnowione, z czasów Matisse'a pozostały duże okna i przeszklone ekspozycje w salonie. W sumie znajdziemy tutaj cztery balkony i wykuszowe okno, przed którym Matisse został sfotografowany w 1938 roku.

Oprócz imponującego lobby i przestrzeni rozrywkowych przypominających minioną epokę, Régina posiada piwnicę, podwójny garaż, pełnoetatowego dozorcę, basen, park, kort tenisowy, plac zabaw i siłownię. Otaczające ją bajeczne tereny i fasada w stylu Belle Époque sprawiają wrażenie, jakbyśmy mieszkali w pałacu. Bogactwo i historię czuć na każdym kroku.

Henri Matisse i jego życie w Nicei

Początkowo w swojej malarskiej karierze Henri Matisse tworzył obrazy pod wpływem impresjonistów. Później wypracował swój własny styl i uważany był za jednego z największych konkurentów Pabla Picassa. 

W 1941 roku przeszedł operację onkologiczną, po której był przykuty do wózka. Jego stan utrudniał mu pracę przy sztaludze, dlatego przerzucił się na tworzenie papierowych kolaży. 

Od śmierci artysty w 1954 roku apartament miał tylko czterech właścicieli. Jednym z nich był prawnuk Matisse'a. Mieszkanie malarza ostatni raz było do kupienia dziesięć lat temu.