Wes Anderson zaprojektował wnętrze luksusowego pociągu 

„Jakby to było wspaniale, gdyby przenieść choćby szczyptę malowniczej estetyki Wesa Andersona do realnego świata?” – kto z was, oglądając filmy amerykańskiego mistrza kina, nie miał choćby raz takiej właśnie wizji? I oto marzenia stają się rzeczywistością, bo Wes Anderson podpisał właśnie kontrakt z brytyjską firmą kolejową British Pullman. Zaprojektował dla niej specjalny wagon w historycznym pociągu Belmond, którego wnętrza wyglądają jak wypisz-wymaluj kadry z filmów reżysera!

Reklama

Wes Anderson i pociąg – to „oczywista oczywistość”, ale jakość nikt nigdy wcześniej nie wpadł na to, by zaproponować reżyserowi właśnie taką współpracę. Co prawda Wes Anderson kilka lat temu stworzył przepiękną i wzruszającą kampanię reklamową dla marki H&M, która rozgrywa się na terenie miętowego pociągu, ale zaprojektowanie wnętrz to coś zupełnie innego!  

 

 Gdy legendarna firma kolejowa British Pullman zaproponowała Wesowi Andersonowi współpracę, odpowiedź reżysera mogła być tylko jedna:

- Kocham pociągi! – mówił zachwycony Wes Anderson. – Często w swoim filmach wymyślałem różnego rodzaju przedziały kolejowe i wagonu, więc od razu z przyjemnością powiedziałem: „TAK!”. Chciałem zrobić coś nowego, a jednocześnie uczestniczyć w niezwykłym procesie restaurowania starych wagonów, przez który przechodzą wszystkie klasyczne projekty kolejowe British Pullman. To firma, która utrzymuje przy życiu coś naprawdę wyjątkowego – przywraca życie zagrożonemu gatunkowi podróży i wprowadza go w nową, złotą erę! – dodał podekscytowany Wes Anderson.

Podróż po Anglii w stylu vintage 

Wagon, który zaprojektował Wes Anderson ma nazwę CYGNUS (Gwiazdozbiór Łabędzia) i właśnie łabędź stał się elementem przewodnim całego wystroju wnętrz. Na szczególną uwagę zasługuje chłodziarka do szampana w kształcie łabędzia, która wprowadza typowy dla filmów Wesa Anderson surrealistyczny klimat.

Wes Anderson dla British Pullman / materiały prasowe Wes Anderson dla British Pullman / materiały prasowe

Oczywiście nie mogło zabraknąć również koloru, który odgrywa kluczową rolę w całej twórczości Wesa Andersona. Reżyser do swojego łabędziego wagonu wybrał zieleń w stylu retro. Podobno wyprodukowano setki próbek, zanim Wes Anderson zdecydował się na tę jedną i niepowtarzalną, ręcznie farbowaną zieloną nić, która ożywiła zielone detale wagonu. Zieleni towarzyszą również odcienie pomarańczu i błękitu, tworząc unikatową przestrzeń.

Wagon Wesa Andersona jest częścią odrestaurowanego pociągu Belmond i jest w stanie pomieścić 26 pasażerów na miejscach siedzących. Oprócz tego na terenie wagonu znajdują się dwa prywatne coupé dla maksymalnie czterech osób. Pociąg z łabędzim wagonem odjeżdża z londyńskiej stacji Victoria, a podróż rozpoczyna się lampką szampana. Potem już tylko „ciuch-ciuch” i jedziemy zwiedzać całą Anglię!

Wes Anderson dla British Pullman / materiały prasowe Wes Anderson dla British Pullman / materiały prasowe

Belmond to coś więcej niż pociąg, to podróż w czasie i przestrzeni do miejsc, których dzisiaj już nie ma. W skład pociągu wchodzą odrestaurowane wagony z różnych dekad. Wagon CYGNUS pochodzi z lat 50. XX wieku i woził głównie głowy państwa, a także ich znakomitych gości. Wagon ten miał już swój „debiut kinowy”, bo właśnie w nim kręcone były sceny do filmu „Agata” z Dustinem Hoffmanem i Vanessa Redgrave w rolach głównych. Dziś Belmond jest atrakcją turystyczną dla wymagającej klienteli, która kocha pociągi i ich niepowtarzalny klimat!

Podróż w wagonie Wesa Andersona to wydatek 400 funtów / osobę. Wynajęcie coupé kosztuje natomiast 1800 funtów. Cała atrakcja zwykle trwa jeden dzień, a w ramach biletu można zamówić posiłek z imponującego menu.

Wes Anderson dla British Pullman / materiały prasowe Wes Anderson dla British Pullman / materiały prasowe

Przejażdżka po Anglii w wagonie Wesa Andersona to nie lada atrakcja, która przypadnie do gustu nie tylko fanom twórczości reżysera, ale też miłośnikom kolei czy estetom doceniającym urok starych, misternie odrestaurowanych wnętrz.

To także doskonały pomysł na scenerię zaręczyn czy ważną uroczystość. Jak czytamy na oficjalnej stronie belmond.com, wagon CYGNUS można wynająć w całości, na przykład dla grupy przyjaciół czy na firmowy event.