Ferrari wśród łodzi - Riva Aquarama

Jeśli chodzi o poczucie stylu, Włosi nie mają sobie równych. I to w zasadzie niemal w każdej dziedzinie – od mody, przez sztukę i architekturę, aż po szeroko pojętą motoryzację.

Reklama

To właśnie dlatego garnitury od Armaniego do dziś są synonimem klasycznej męskiej elegancji, rzeźby Michała Anioła niezmiennie zachwycają po ponad 500 latach od ich stworzenia, a auta Ferrari pozostają jednymi z najbardziej pożądanych przedmiotów kolekcjonerskich świata.

Po trosze każdą z tych rzeczy jest również Riva Aquarama, niemal jednogłośnie uważana za najbardziej stylową łódź świata i pływające dzieło sztuki.

Riva Aquarama jest jedną z najpiękniejszych rzeczy, jakie posiadam. Nigdy nie wyjdzie z mody, ponieważ jest to dzieło sztuki stworzone przez geniusza – stwierdził w najnowszej książce pt. "Riva Aquarama" Alberto Galassi, szef koncernu Ferretti Group, do którego od 2000 r. należy włoska marka Riva.

– Podobnie jak inne arcydzieła, które pozostają wyryte w naszej pamięci, Aquarama zadziwia mnie za każdym razem, gdy na nią patrzę, ponieważ dowodzi, że kunszt jednego człowieka może tworzyć przedmioty, które kształtują poczucie estetyki tych, którzy je podziwiają – dodaje.

Historia Rivy Aquaramy – najbardziej stylowej łodzi świata

Wspomniana książka, z której pochodzą powyższe cytaty, została wydana pod koniec 2022 r. przez francuskie wydawnictwo Assouline z okazji 60-lecia powstania Rivy Aquaramy. Publikacja trafiła na rynek w formie luksusowego, bogato ilustrowanego albumu poświęconemu tej legendarnej łodzi, którego autorzy dokładnie dokumentują jej historię.

A ta jest prawdziwie niezwykła. Aquarama została po raz pierwszy zaprezentowana w 1962 r., a jej głównym projektantem był Carlo Riva, prawnuk legendarnego założyciela marki Pietra Rivy. To właśnie Carlo wprowadził Aquamarinę na światowe salony i jest głównym architektem jej sukcesu.

Według jednej z anegdot młody Riva miał zabrać nowo wybudowaną łódź do Monako, gdzie przypadkiem zwrócił uwagę niejakiego Gianniego Agnelliego, późniejszego prezydenta koncernu Fiat. Carlo miał rzucić wyzwanie Agnelliemu, mówiąc mu, że jeśli zdoła zawrócić łódź, ta będzie należała do niego.

Agnelli jako doświadczony sternik nie tylko zdołał to zrobić, ale też był w stanie docenić niezwykły kunszt wykonania łodzi. I tak niedługo później Aquarama zawładnęła wyobraźnią największych ikon światowej kultury.

Richard Burton, Brigitte Bardot, Elizabeth Taylor, Rex Harrison, Peter Sellers, Sophia Loren, Joan Collins czy Ferruccio Lamborghini – wszystkie te legendarne postaci posiadały własną Rivę Aquaramę.

Wszyscy doceniali jej znakomite osiągi łodzi, najwyższą jakość jej wykonania (mahoniowe deski, z których budowano łódź, suszone były najpierw przez dekadę, zanim zostały wykorzystane do budowy!), a przede wszystkim unikatowy styl.

Aquarama była bowiem kwintesencją lat 60., Ferrari wśród łodzi i pływającym odzwierciedleniem "la dolce vita".

– Nie sposób dziś wyobrazić sobie Lazurowego Wybrzeża i wybrzeży Europy bez wizji niekończących się chwil spędzonych na wylegiwaniu się na rufie Aquaramy w ciepłym letnim słońcu – czytamy w nocie wydawniczej albumu "Riva Aquarama".

Jeszcze lepiej fenomem Aquaramy uchwycił cytowany wcześniej Alberto Galassi:

– Nie ma ograniczeń co do piękna Aquaramy, jej doskonałego wyglądu i ponadczasowości. To był natychmiastowy klasyk. Można mieć 80-metrowy jacht, ale ludzie i tak zawsze obejrzą się najpierw za Aquaramą.