1. NAJDZIWNIEJSZE DOMY ŚWIATA: Okrągły dom w Puszczy Kampinoskiej (Polska) 

Circle Wood House. Projekt: Przemek Olczyk, Mobius Architekci. Fot. Paweł Ulatowski Circle Wood House. Projekt: Przemek Olczyk, Mobius Architekci. Fot. Paweł Ulatowski

Reklama

Dom zaprojektowany przez polskiego architekta Przemka Olczyka ma ponad 400 mkw powierzchni. Mimo dużych rozmiarów pięknie wtapia się w leśne otoczenie strzelistych sosen. Nie zakłóca harmonii przyrody i tak dobrze komponuje się z okalającym go terenem Kampinoskiego Parku Narodowego, że wygląda niczym dzieło natury.

– Pomyślałem o domu jak o wielkim kawałku pnia. Projektowanie poprzez redukcję przypominało ciosanie w drewnie kieszeni pomieszczeń i kameralnych, półprywatnych, przeszklonych wnęk. W ten sposób użytkownicy mogą poczuć się jakby stale spacerowali wśród drzew. Jest tu wiele przeszkleń rozmywających granice. Działka zapewnia swobodę, wręcz intymność obcowania z naturą i architekturą – wyjaśnia Przemek Olczyk z warszawskiego biura Mobius Architekci.

2. NAJDZIWNIEJSZE DOMY ŚWIATA: Ten dom pływa po kanale w Amsterdamie! Projekt: pracownia i29 (Holandia)

Floating Home. Projekt: pracownia i29. Fot. Ewout Huibers Floating Home. Projekt: pracownia i29. Fot. Ewout Huibers

Dom pod nazwą Floating Home jest częścią pływającej wioski, na którą składa się 49 podobnych budynków mieszkalnych. Za projektem stoi uznana holenderska pracownia i29, a celem miało być stworzenie  najbardziej zrównoważonej pływającej społeczności w Europie.

Ten niezwykły dom jest samowystarczalny energetycznie i zbudowany zgodnie z zasadą "cradle to cradle" (dosł. "od kołyski do kołyski", czyli z produktów w 100 proc. poddających się recyklingowi). Wewnątrz każdy pokój łączy się z otwartym atrium o wysokości 3 pięter. Najniższe piętro zapewnia widoki na taflę wody. Pokój dzienny znajduje się na pierwszym piętrze, kuchnia - na drugim, skąd roztacza się szerszy widok na kanał. Na ostatnim piętrze wycięcie w dachu umożliwia stworzenie loggii i otwartego tarasu z widokiem na port.

49 pływających gospodarstw domowych łączy ze sobą nabrzeże, które jednocześnie pełni funkcję miejsca, gdzie mieszkańcy mogą się ze sobą spotykać. Pod nabrzeżem zamontowano z kolei wszystkie instalacje energetyczne i wodno-kanalizacyjne.

3. NAJDZIWNIEJSZE DOMY NA ŚWIECIE: Wpisany w polski krajobraz. Dom Polny projektu polskiej pracowni 81.waw.pl (Polska)

Dom Polny. Projekt: 81waw.pl. Fot. Bartek Zaranek Dom Polny. Projekt: 81waw.pl. Fot. Bartek Zaranek

Ten ciekawy dom jest częściowo ukryty pod typową polską łąką! Budynek składa się z dwóch brył. Pierwsza (frontowa) obłożona została polnym kamieniem, dzięki czemu budynek zdaje się być integralną częścią otaczających go pól. Kamienna bryła skrywa pomieszczenia techniczne i gospodarcze.

- Wybór materiału na tę część elewacji był oczywisty. Z jednej strony ze względu na koszty, z drugiej jest to materiał naturalny, najbliższy otoczeniu  - podkreśla Anna Paszkowska-Grudziąż  z pracowni 81.waw.pl, współautorka projektu.

Druga bryła to lekki, biały, parterowy pawilon z przeszkloną ścianą od strony południowej. Mieszczą się tu salon, sypialnie, łazienki oraz garderoby. Przeszklenia sprawiają, że pokoje stają się pewnego rodzaju ramą dla obrazu, który tworzy zmieniający się za oknem krajobraz.  

Dom Polny. Projekt: 81waw.pl. Fot. Bartek Zaranek Dom Polny. Projekt: 81waw.pl. Fot. Bartek Zaranek

Część mieszkalną, od strony wejścia, zasłonięto bryłą garażu oraz kamiennymi murami po obu stronach. Dwie bryły domu połączono długim korytarzem, doświetlonym przez świetlik. Dzięki temu rozwiązaniu kamienna elewacja przenika do środka, stając się istotnym materiałem wykończenia wnętrza.

 

4. NAJDZIWNIEJSZE DOMY NA ŚWIECIE: Luksusowy domek na drzewie. Free Spirit Spheres (Kanada)

Free Spirit Spheres – okrągłe domki na drzewie. Fot. https://freespiritspheres.com/ Free Spirit Spheres – okrągłe domki na drzewie. Fot. https://freespiritspheres.com/

Free Spirit Spheres to niezwykłe konstrukcje nadrzewne, które zbudowano w lesie deszczowym okolic Vancouver (Kanada). Zbłąkany i szukający spokoju wędrowiec znajdzie tu luksusową samotnię tylko dla siebie – domek można wynająć, bo działa jako nietypowy, ekskluzywny hotel.

Drewniany dom ma kształt kuli. Wykonano go ręcznie z miejscowego drewna świerkowego. Ma średnicę 3,2 m i aż 5 okien, w tym świetlik. Aby dostać się do domu, trzeba wejść na specjalną sznurową platformę. Mogą tu wygodnie spać dwie dorosłe osoby i ewentualnie trzecia w małym pomieszczeniu na poddaszu. Domek jest ogrzewany elektrycznie, ma mały zlew i małą lodówkę, miejsce na blacie i  sofę. Koszt wynajmu? Już od 334 dolarów za noc – niewygórowana cena za nocleg w tak pięknym otoczeniu!

5. NAJDZIWNIEJSZE DOMY NA ŚWIECIE: Dom w starym boeingu 727 (Kostaryka)

Dom w samolocie można wynająć – jest częścią hotelu Costa Verde w w parku narodowym Manuel Antonio w okolicy Quepos w Kostaryce. Fot. Hotel Costa Verde Dom w samolocie można wynająć – jest częścią hotelu Costa Verde w w parku narodowym Manuel Antonio w okolicy Quepos w Kostaryce. Fot. Hotel Costa Verde

Pomysł, aby przerobić starego, nieużywanego boeinga na wnętrze mieszkalne pochodzi z Kostaryki. Wyjątkowy dom jest częścią luksusowego hotelu Costa Verde - za całkiem niemałą sumę można to cudo wynająć, by spędzić tu jedyne w swoim rodzaju wakacje. Jak powstał ten dom? Wycofany z użytku samolot przetransportowano tutaj z San Jose, wyremontowano i dostosowano do warunków mieszkalnych, a także umieszczono na 15-metrowej platformie. Dzięki temu z okien boeinga rozciąga się fantastyczny widok na morze.

We wnętrzu postawiono na drewno - okładziny ścienne, sufity i meble wykonano z drewna tekowego z wyspy Jawa. W środku znalazło się miejsce na dwie duże sypialnie, łazienkę, kuchnię z jadalnią, część wypoczynkową oraz duży taras.

 

6. NAJDZIWNIEJSZE DOMY NA ŚWIECIE:  Spiralny dom Nautilus. Projekt: Javier Senosiain, pracownia Arquitectura Orgánica (Meksyk)

Dom Nautilus. Projekt: Javier Senosiain, pracownia Arquitectura Orgánica. Fot. Arquitectura Orgánica Dom Nautilus. Projekt: Javier Senosiain, pracownia Arquitectura Orgánica. Fot. Arquitectura Orgánica

Javier Senosiain to założyciel pracowni architektonicznej Arquitectura Orgánica, a przy tym meksykański profesor architektury. Zbudowany w 2007 roku dom ma plan logarytmicznej spirali, której kształt został dostosowany do działki, na której go zbudowano.  Z zewnątrz do złudzenia przypomina ogromną muszlę morskiego ślimaka – nautilusa (stąd nazwa). Szczególne wrażenie przestrzenne wywołuje fakt, że ani podłoga, ani sufit, ani ściany nie są równoległe. A dom to  trójwymiarowa przestrzeń, w której prawa grawitacji wydają się nie mieć zastosowania.

Dom powstał dla rodziny z dziećmi, która była podobno zachwycona projektem. A sam profesor Senosiain, miłośnik twórczości Gaudiego, słynie z projektowania domów o niezwykłych, biomorficznych formach. Przed Nautilusem zrealizował m.in. dom-kwiat, dom-orzeszek ziemny, dom-węża i dom-rekina.

7. NAJDZIWNIEJSZE DOMY ŚWIATA: Przezroczysty dom w sercu Tokio. Transparent House, projekt: Sou Fujimoto Architects (Japonia)

Transparent House. Projekt i zdjęcia: Sou Fujimoto Architects Transparent House. Projekt i zdjęcia: Sou Fujimoto Architects

Jeśli twierdzisz, że nie masz nic do ukrycia, spróbuj spędzić kilka nocy w przezroczystym domu znajdującym się w japońskim mieście Tokio. Stworzony przez pracownię Sou Fujimoto Architects, ten przezroczysty miejski dom został zainspirowany … drzewem. Nie da się ukryć, że oferuje sporo dziennego światła, za to z pewnością mniej prywatności.

We wnętrzu domu prawie nie ma ścian, są za to ogromne szklane okna. Każde pomieszczenie jest doskonale widoczne dla przechodzących obok i sąsiadów. Dom ma trzy główne piętra, ale poziomów mieszkalnych jest tu więcej, podobnie jak gałęzi drzewa. Są one umieszczone na różnych wysokościach, a łączą je ze sobą ruchome lub stałe schody.

8. NAJDZIWNIEJSZE DOMY ŚWIATA: La Palais Bulles. Wyjątkowy dom słynnego projektanta Pierre'a Cardina (Francja)

La Palais Bulles – wakacyjny dom Pierre’a Cardina. Fot. https://www.palaisbulles.com/ La Palais Bulles – wakacyjny dom Pierre’a Cardina. Fot. https://www.palaisbulles.com/

Palais Bulles to duży dom w Théoule-sur-Mer, w pobliżu Cannes, we Francji. Został zaprojektowany przez węgierskiego architekta Antti Lovag i zbudowany w latach 1975-1989. Powstał dla francuskiego przemysłowca, a później został kupiony przez sławnego projektanta mody Pierre'a Cardina jako luksusowy i niepowtarzalny dom wakacyjny.

Ten niesamowity budynek (czy raczej cały zespół  budynków o powierzchni 1200 m2) składa się z sali recepcyjnej, panoramicznego salonu, tarasu, który pomieści 500! osób, 10 sypialni, różnych basenów i wodospadów. Każda z dziesięciu sypialni została udekorowana przez konkretnego artystę. Znaleźli się wśród nich Patrice Breteau, Jerome Tisserand, Daniel You, François Chauvin i Gerard Cloarec.

9. NAJDZIWNIEJSZE DOMY ŚWIATA: Samowystarczalna jednostka pływająca. Modułowy dom DD16 projektu BIO-Architects (Rosja)

Modułowy dom DD16 projektu BIO-Architects. Fot. Vlad Mitrichev, Ivan Ovchinnikov Modułowy dom DD16 projektu BIO-Architects. Fot. Vlad Mitrichev, Ivan Ovchinnikov

DD16 to zaledwie 160metrowy, modułowy dom, zaprojektowany tak, by sprawdził się jako samowystarczalny budynek mieszkalny pływający po wodzie, nawet w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Projektanci z moskiewskiego studia BIO-Architects stworzyli dom składający się z 2 modułowych konstrukcji.

Pierwsza to fundament, który pełni rolę tratwy wraz lekkimi plastikowymi zbiornikami zapewniającymi wyporność na wodzie. Na niej została postawiona modułowa konstrukcja domku, której ramy wykonano z laminowanego drewna oraz aluminium.

Wszystko usztywniono pianką poliuretanową, która sprawdza się nie tylko jako dobra izolacja termiczna, ale też zmniejsza ciężar całej konstrukcji.

Dom jest całkowicie samowystarczalny dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych, które dostarczają niezbędną energię elektryczną do oświetlenia i ogrzania wnętrz oraz gotowania. Ponadto posiada autonomiczny system oczyszczania wody (z jeziora lub rzeki) oraz toaletę biologiczną.

10. NAJDZIWNIEJSZE DOMY ŚWIATA: Lustrzany dom na drzewie. Dom Mirror Cube, projekt Bolle Tham i Martin Videgård, Tree Hotel (Szwecja)

Lustrzany domek na drzewie. Mirror Cube, projekt: Bolle Tham i Martin Videgård. Fot. Tree Hotel Lustrzany domek na drzewie. Mirror Cube, projekt: Bolle Tham i Martin Videgård. Fot. Tree Hotel

Mirror Cube to dom, którego.... nie ma! Z zewnątrz został pokryty lustrzanymi taflami, dzięki czemu w chłodnym szwedzkim lesie stał się praktycznie niewidoczny. We wnętrzu skrywa całkiem luksusowe gniazdko do wynajęcia – jest częścią niezwykłego miasteczka domków na drzewie pod nazwą Tree Hotel.

Mirror Cube to sześcian o wymiarach 4x4x4 metry. Pień drzewa rośnie tu przez cały pokój. Został zamknięty w aluminiowej ramie, która stanowi podstawę pokoju. Wszystkie ściany pokryte są lustrzanym szkłem. Na zewnątrz daje to złudzenie, że pomieszczenie jest szklane od podłogi do sufitu. Wewnątrz jednak ściany są z jasnej sklejki, z oknami na trzech z nich oraz na suficie. Znajduje się tu podwójne łóżko, łazienka i miejsce do wypoczynku.