Zabytkowa kamienica w Łodzi - nowe wnętrza, stara dusza

Wymagająca, ale jednocześnie wyjątkowo piękna secesyjna zieleń, staromodność kontra nowoczesność i designerskie poczucie humoru, dzięki któremu stare wnętrza stały się bardziej radosne, przytulne, wygodne – tak w skrócie opisać można projekt mieszkania w wiekowej łódzkiej kamienicy. Jego autorkami są architektki ze studia BO/SKO, które wspominają, że prace nad wnętrzem rozpoczęły od nietypowego pomieszczenia:

Reklama

- W naszych projektach duży nacisk kładziemy na indywidualizm, zwracamy uwagę na kontekst miejsca oraz charakter jego użytkowników. Nasza kolejna realizacja to projekt wnętrza prywatnego, znajdującego się w zabytkowej kamienicy w centrum Łodzi. W przypadku tego projektu, praca rozpoczęła się od.. pokoju dziecięcego - naszym zadaniem było wykreowanie interesującego wnętrza dla odważnego, ruchliwego chłopca – opisują swoją pracę Daria Bolewicka i Daria Skoczylas ze studia BO/SKO Projekty.

Pokój dziecka - półki pod schodami na antresolę - Apartament w starej łódzkiej kamienicy / projekt: BO/SKO Pokój dziecka - półki pod schodami na antresolę - Apartament w starej łódzkiej kamienicy / projekt: BO/SKO

Pokój dziecięcy dla chłopca pełnego energii

Projektantki przyznają, że łódzka kamienica przysporzyła im wiele trudności, ale właśnie te wyzwania sprawiły, że ich kreatywność weszła na wyższy poziom!

- Samo pomieszczenie nie było zbyt ustawne: wąskie, długie, z podwójnym oknem na końcu oraz zabudowanym piecem tuż przy wejściu. Postanowiłyśmy wykorzystać atut kamienicy czyli wysokość: zaproponowałyśmy antresolę, która pełni rolę sypialni. To założenie ustawiło nam przestrzeń, postanowiłyśmy wykorzystać konstrukcję antresoli: w jednej części znajduje się pod nią spora szafa. Idąc dalej, szafa przekształca się w regał i schody prowadzące do góry. Miejsce do spania jest zabezpieczone siatką i drewnianymi listewkami. Zaprojektowany regał jest nieregularny, co pomaga przy chowaniu różnych skarbów, udało nam się także wydzielić kryjówkę do czytania. Spód antresoli wykończony jest sklejką w kolorze granatowym, w niej wykonane są nieregularne otwory, leżąc na dywanie, mamy wrażenie, jakbyśmy patrzyli w gwieździste niebo. Na tym tle wyeksponowany jest oryginalny balon - zabawka, która towarzyszyła mieszkańcom. Ściana na przeciwko zabudowy jest wykończona korkiem - to galeria prac dziecka, w przyszłości może tam stanąć biurko. Bliżej okna znajduje się ścianka wspinaczkowa wykończona według naszego projektu. Kolory w tym wnętrzu są stonowane: granat, terakota i szałwiowa zieleń, nawiązująca do barw pojawiających się w pozostałych pomieszczeniach – opisują projekt pokoju dziecięcego architektki z BO/SKO.

Sypialnia na antresoli - Apartament w starej łódzkiej kamienicy / projekt: BO/SKO Sypialnia na antresoli - Apartament w starej łódzkiej kamienicy / projekt: BO/SKO

Modne kolory w eklektycznych wnętrzach - szałwia, błękit, bordo

Skoro mowa o kolorach, odgrywały one szczególną rolę w budowaniu przestrzeni, a „kolorystyczną gwiazdą” wnętrza był zdecydowanie stary piec kaflowy. Projektantki postanowiły dodać do wnętrza kilka innych kontrastujących barw – m.in. bordowe drzwi, które zostały starannie odnowione.

Hol i stare bordowe drzwi wejściowe - Apartament w starej łódzkiej kamienicy / projekt: BO/SKO Hol i stare bordowe drzwi wejściowe - Apartament w starej łódzkiej kamienicy / projekt: BO/SKO

Choć wnętrze ma wiele zabytkowych elementów, projektantkom udało się w doskonały sposób zestawić je z wymaganiami nowoczesnej architektury. Dzięki czemu apartament nie wygląda jak relikt minionej epoki.

- Po wejściu do mieszkania widać ścianę ze sztukaterią, w którą wpisane jest lustro oraz oświetlenie vintage. W narożniku znajduje się niewielka szafa, plecionka z rattanu jest motywem, który powraca w kolejnych pomieszczeniach – opisują dalej Daria Bolewicka i Daria Skoczylas.

- Zielony piec kaflowy jest widoczny także z kuchni. Stanowi mocny akcent w tym wnętrzu. Ściany i zabudowa obok pieca oraz zabudowa we wnęce są w kolorze białym. Na uwagę zwracają sztukaterie na suficie, kolejny oryginalny element we wnętrzu. Kolor zabudowy kuchennej jest swobodnym nawiązaniem do pieca: zdecydowałyśmy się na ponowne użycie szałwiowej zieleni, zestawiając ją z białym blatem. Mocnym akcentem jest mosiądz - wypolerowany niemal na lustro znajduje się nad blatem kuchennym, w obudowie okapu oraz cokołach mebli – dodają architektki.

Wyspa w kuchni - Apartament w starej łódzkiej kamienicy / projekt: BO/SKO Wyspa w kuchni - Apartament w starej łódzkiej kamienicy / projekt: BO/SKO

Kuchnia - vintage i nowoczesność 

W przestronnej kuchni znajduje się także jadalnia, zlokalizowana przy oknie. Stół z epoki mid-century okalają nowoczesne krzesła marki Iker.

- Połączenie retro z nowoczesnością, widoczne chociażby w zestawieniu pieca kaflowego z prostą, futurystyczna formą lampy Lexavala nad wyspą, jest naszym zdaniem ponadczasowe – mówią twórczynie projektu.

Układ wnętrza jest charakterystyczny dla kamienicy, obok kuchni znajduje się łazienka. Pomieszczenie jest niewielkie, jego konfigurację komplikuje niskie okno oraz elementy konstrukcyjne, niemożliwe do zmiany.

- Jasne kolory, proste formy i odrobina mosiądzu - to nasz pomysł na to wnętrze – komentują swoją pracę projektantki z BO/SKO.  

Salon - Apartament w starej łódzkiej kamienicy / projekt: BO/SKO Salon - Apartament w starej łódzkiej kamienicy / projekt: BO/SKO

Stary piec kaflowy w nowoczesnym salonie 

Pokój dzienny to największe z pomieszczeń, to tu Mieszkańcy spędzają najwięcej czasu. W tym wnętrzu znajduje się oryginalny piec kaflowy w kolorze białym oraz, podobnie jak w kuchni, sztukaterie na suficie. Część dzienną wypełnia wygodna sofa, dwa fotele i regał. Jak zdradzają właścicielki BO/SKO Projekty, w przyszłości we wnętrzu ma pojawić się pianino, za którym tęskni właścicielka.

Na lewo od wejścia znajduje się miejsce do pracy a nowoczesnym biurkom towarzyszą oryginalne krzesła projektu Marcela Breuera. Dwuskrzydłowe drzwi prowadzą do sypialni, ostatniego z pokoi. 

Sypialnia - Apartament w starej łódzkiej kamienicy / projekt: BO/SKO Sypialnia - Apartament w starej łódzkiej kamienicy / projekt: BO/SKO

Sypialnia - oaza spokoju i miejsce do przechowywania 

Sypialnia spełnia dwie funkcje: jest oazą spokoju ale także musiała zapewnić miejsce do przechowywania. W osi drzwi wejściowych znajduje się łóżko z zagłówkiem wykończonym plecionką rattanową. Przy okazji tego pomieszczenia projektantki znów wspominają o sztukateriach:

- Układ sztukaterii, dodanych przez nas na ścianach, porządkuje przestrzeń, optycznie wyznaczając miejsce łóżka – opisują architektki.

Szafki nocne zostały wykonane na zamówienie i są spójne z pozostałą zabudową w sypialni. Wnętrze jest delikatne i jasne, jedynym akcentem koloru są rośliny znajdujące się na parapecie.

Jadalnia - Apartament w starej łódzkiej kamienicy / projekt: BO/SKO Jadalnia - Apartament w starej łódzkiej kamienicy / projekt: BO/SKO

Projekt łódzkiej kamienicy to doskonały przykład, jak w prosty i nieprzerysowany sposób zaadoptować zabytkowe wnętrze. Nasz numer jeden to zdecydowanie kuchnia stworzona na tle zabytkowego kaflowego pieca, ale ciekawych elementów w tym wnętrzu jest o wiele więcej!

Zobaczcie więcej zdjęć w galerii!