Polskie marki meblowe od kilku lat znajdują się w ścisłej światowej czołówce. W 2020 roku byliśmy szóstym największym producentem mebli na świecie i trzecim światowym eksporterem. Co więcej, coraz więcej polskich marek inwestuje w dobre wzornictwo i współpracę z uznanymi polskimi designerami. Efekty? Nagrody i wyróżnienia w światowych konkursach designu i fantastyczne premiery. Oto 10 meblowych marek wybranych specjalnie dla Well.pl przez redakcję PropertyDesign.pl, które pokazują, że polski design to prawdziwa siła!

Reklama

1. POLSKIE MEBLE:  Noti

Fotel Nome. Projekt Tomasza Augustyniaka dla marki Noti / Photo: Noti Fotel Nome. Projekt Tomasza Augustyniaka dla marki Noti / Photo: Noti

Polska marka Noti istnieje na rynku od 2005 roku. Kryje się pod nią nie tylko odpowiedzialne projektowanie, ale przede wszystkim rodzinna historia rodziny Balcerkiewiczów – firmę założył Ryszard Balcerkiewicz, a teraz działa w niej już kolejne pokolenie. Noti od początku swojego istnienia świadomie stawia na design, w którym najważniejsze są potrzeby użytkowników i jakość ręcznie wykonywanych mebli.

Co powstaje w Noti? Sofy, fotele, krzesła, pufy i stoliki – do mieszkań, ale i wnętrz komercyjnych i biur. Z marką współpracowali (i współpracują do dziś) najlepsi polscy projektanci, m.in. Maja Ganszyniec, Piotr Kuchciński, Tomek Rygalik, Tomasz Augustyniak czy Dorota Koziara.

2. POLSKIE MEBLE - VOX

Meble VOX / Materiały prasowe Meble VOX / Materiały prasowe

VOX to marka wnętrzarska i sieć salonów w całej Polsce, która działa od 1989 roku. Założył ją Piotr Voelkel, znany także jako mecenas sztuki, promotor polskiego designu i założyciel Szkoły SWPS i School of Form.  Nic więc dziwnego, że z marką przez lata współpracowali najlepsi polscy projektanci, a meble VOX projektu np. Marty Krupińskiej czy Joanny Leciejewskiej dostawały wiele nagród dla dobrego designu.

VOX jako marka wnętrzarska dostarcza kompleksowe rozwiązania: stylistycznie dopasowane do siebie kolekcje mebli, podłóg, drzwi, dodatków oraz systemów ściennych i elewacyjnych.

Innowacyjne myślenie o meblach w VOX polega przede wszystkim na projektowaniu w oparciu o metodologię design thinking, czyli w odpowiedzi na realne potrzeby człowieka. Nad każdym projektem  pracują multidyscyplinarne zespoły, w skład których, oprócz projektantów, wchodzą psychologowie, etnografowie czy socjologowie. Dziś VOX to także eksport mebli do ponad 60 krajów na całym świecie, sieć salonów wyposażenia wnętrz w całej Polsce oraz platforma sprzedaży on-line.3. POLSKIE MEBLE - Nobonobo

Sofa, fotel i Pufa Wadi. Projekt Tomka Rygalika dla marki Nobonobo / Photo: Nobonobo Sofa, fotel i Pufa Wadi. Projekt Tomka Rygalika dla marki Nobonobo / Photo: Nobonobo

Nobonobo to polska marka mebli, która skupia się przede wszystkim na produkcji mebli tapicerowanych. Zachwycają zwłaszcza designerskie sofy, za projekty których odpowiada dyrektor artystyczny marki, czyli uznany polski designer Tomek Rygalik, jak i zaproszeni przez niego projektanci.  Spod jego ręki wychodzą nie tylko piękne sofy, ale również fotele, krzesła i stoły.

Nobonobo to młoda, ale dynamicznie rosnąca marka. Jej meble dostępne są w salonach na terenie Polski i coraz częściej pojawiają się również na rynkach zagranicznych.  Nobonobo stawia na ekologię i zrównoważone projektowanie – wszystkie kolekcje powstają w sposób który ma jak najmniej ingerować w środowisko.

4. POLSKIE MEBLE - Borcas

Biurko Vogel. Projekt Kingi Smardz-Gawłowskiej dla marki Borcas / Photo: Borcas Biurko Vogel. Projekt Kingi Smardz-Gawłowskiej dla marki Borcas / Photo: Borcas

Polską markę meblową Borcas założyła w 2015 roku projektantka Kinga Smardz-Gawłowska. Dzięki rzemieślniczej pracy (meble w całości powstają ręcznie), a także zamiłowaniu do minimalizmu i funkcjonalności, powstają ponadczasowe kolekcje w stylu inspirowanym Skandynawią.

Meble Borcas to kwintesencja prostych konstrukcji bez zbędnych ozdobników. Dzięki temu pasują do wielu aranżacji, a jeśli tylko jest taka potrzeba – można je dowolnie personalizować. Powstają głównie z dębowego i bukowego drewna. Marka współpracuje też z młodymi, ambitnymi i często nagradzanymi projektantami i, mimo krótkiego stażu, zdobyła już wiele polskich i międzynarodowych nagród.  

5. POLSKIE MEBLE - Malafor

Sofa Yacht. Projekt Agaty Kulik-Pomorskiej i Pawła Pomorskiego dla marki Malafor / Photo: Malafor Sofa Yacht. Projekt Agaty Kulik-Pomorskiej i Pawła Pomorskiego dla marki Malafor / Photo: Malafor

Malafor to skrót od „Małe laboratorium formy”. Markę stworzył duet projektantów – Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski, absolwentów Wydziału Wzornictwa Przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Malafor to zdobywcy wielu prestiżowych nagród w dziedzinie designu. Za jeden ze swoich najsłynniejszych projektów, czyli siedzisko Blow Sofa, w którym czerpiąc z tradycji rzemiosła żaglowego, stworzyli dmuchaną sofę otrzymali nagrodę Red Dot w roku 2012.

 

6.  POLSKIE MEBLE - Miloni

Regał Tuo. Projekt Tomka Rygalika dla marki Miloni / Photo: Miloni Regał Tuo. Projekt Tomka Rygalika dla marki Miloni / Photo: Miloni

Miloni to polska marka, która ręcznie wytwarza naturalne i minimalistyczne meble z drewna. Rzemieślniczy Miloni pracują przede wszystkim na szlachetnym drewnie dębowym, z jego pięknym usłojeniem i kolorystyką. Marka chwali się swoim nowoczesnym parkiem maszynowym, dzięki któremu kontroluje cały proces obróbki drewna i dba o jakość oraz o zrównoważone, ekologiczne wytwarzanie swoich mebli.

Miloni stawia na ciekawe wzornictwo, w którym odważnie łączy formy i materiały. Marka opracowała przy tym innowacyjną technologię trójwarstwowego klejenia drewna, która pozwala pokazać największe zalety dębu. Ich produkty można odnawiać nawet po wielu latach, dzięki czemu regularnie zyskują nowe życie.

7. POLSKIE MEBLE - Swallow’s Tail Furniture

Drewniana komoda Loop. Projekt marki Swallow’s Tail Furniture / Photo: Swallow’s Tail Furniture Drewniana komoda Loop. Projekt marki Swallow’s Tail Furniture / Photo: Swallow’s Tail Furniture

Markę Swallow’s Tail Furniture tworzy dwoje projektantów z Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych: Magdalena Hubka, absolwentka wydziału Grafiki artystycznej oraz Piotr Grzybowski, który ukończył architekturę wnętrz. Projektowaniem mebli zajmują się od 1999 roku, ale własne studio i manufakturę zaczęli budować w 2012 roku, by dwa lata później stworzyć markę Swallow’s Tail Furniture.

Ich meble to prawdziwe arcydzieła – wszystkie projektowane są z pomysłem i pasją, dojrzewające niczym gatunkowe wina, łączą tradycję rzemiosła stolarskiego ze współczesnym, minimalistycznym wzornictwem. Sami mówią o sobie, że oglądają się w przeszłość, by czerpać z najlepszej tradycji meblarstwa, ale patrzą też w przyszłość, by tworzyć nowe rozwiązania. Wielokrotnie  nagradzani za design w Polsce i zagranicą.

8. POLSKIE MEBLE: Comforty

Sofa Classic. Projekt Krystiana Kowalskiego dla marki Comforty / Photo: Comforty Sofa Classic. Projekt Krystiana Kowalskiego dla marki Comforty / Photo: Comforty

Marka mebli tapicerowanych Comforty powstała w 2000 roku w Nowych Skalmierzycach, w Wielkopolsce. Region o bardzo długich tradycjach meblarskich, stał się idealnym miejscem dla firmy, która, bazując na lokalnym rzemiośle oraz własnym zapleczu technologicznym i produkcyjnym, rozwija kolekcję designerskich mebli tapicerowanych do domów oraz wnętrz publicznych.

Marka Comforty współpracuje z najlepszymi projektantami wzornictwa w Polsce. Projektowały dla niej takie gwiazdy polskiego designu jak Tomek Rygalik, Dorota Koziara, Krystian Kowalski czy Maja Ganszyniec. Wiele projektów Comforty to już ikony polskiego wzornictwa, pokazywane na wystawach na całym świecie i nagrodzone w wielu konkursach. Meble Comforty znajdują się także w kolekcji wzornictwa Muzeum Narodowego.

9. POLSKIE MEBLE - Fameg

Fotel Pop. Projekt duetu Pawlak&Stawarski dla marki Fameg / Photo: Fameg Fotel Pop. Projekt duetu Pawlak&Stawarski dla marki Fameg / Photo: Fameg

Tradycja marki Fameg sięga 1881 roku (!), kiedy w zakładach w Radomsku uruchomiono produkcję mebli giętych pod nazwą „Bracia Thonet”. Wyjątkowa technologia produkcji zapoczątkowana została przez Michaela Thoneta, wiedeńskiego wynalazcę unikalnej metody gięcia drewna. Od lat 50. firma funkcjonuje pod nazwą Fameg.

Dziś przedsiębiorstwo zatrudnia dziś około 600 pracowników i stosuje zaawansowane technologie, od 140 lat meble gięte metodą Thoneta stanowią większość z jej produkcji. W 2013 roku marka odświeżyła swój wizerunek i łączy stare tradycje z nowoczesnymi rozwiązaniami. Pracują dla niej świetni projektanci z Polski i zagranicy.

10. POLSKIE MEBLE - Paged

Kolekcja krzeseł Lorem. Projekt Nikodema Szpunara dla marki Paged / Photo: Paged Kolekcja krzeseł Lorem. Projekt Nikodema Szpunara dla marki Paged / Photo: Paged

Paged Meble to marka mebli giętych, której tradycje meblarskie sięgają 1881 roku. Jej produkty niepodzielnie rządziły w naszych domach od wielu lat i do dziś stanowią synonim dobrego polskiego wzornictwa.

Marka ma duże fabryki (w Jasienicy oraz w Sędziszowie Małopolskim), a od dłuższego czasu konsekwentnie stawia na współpracę z polskimi projektantami i ekologiczną produkcję mebli – ma m.in. certyfikaty FSC, potwierdzające, że używa wyłącznie drewna ze zrównoważonych plantacji. Dla Pagedu projektowali m.in. Tomek Rygalik, Jadwiga Husarska-Sobina, Nikodem Szpunar czy Grzegorz Wit.Spodobał Ci się Well.pl? Zapraszamy Cię na nasz INSTAGRAM!