Hotel Sobieski zmienia image 

Przez jednych uważany za architektoniczny koszmar i szczyt kiczu, przez innych – za ikonę postmodernizmu i okresu transformacji oraz jeden z symboli stolicy. Bez względu jednak na przynależność do któregoś z tych dwóch obozów jedno nie ulega wątpliwości: Hotel Sobieski przy warszawskim placu Zawiszy to jeden z najbardziej wyróżniających się budynków w Polsce.

Reklama

Niedługo może się to jednak zmienić, ponieważ wiele wskazuje na to, że elewacja obiektu ma zostać odnowiona i przemalowana. I choć temat ten już od kilku lat regularnie wraca na tapet w stolicy, to dopiero teraz projekt renowacji hotelu nabrał bardziej konkretnych kształtów.

Na facebookowej stronie Ochocianie Sąsiedzi pojawiły się nawet pierwsze wizualizacje nowej elewacji budynku.

Hotel Sobieski - „najbrzydszy budynek w Warszawie” czy symbol stolicy?

Według administratorów wspomnianego fan page’a projekt miał zostać przygotowany przez łódzką pracownię C13 Architektura Stosowana na zlecenie obecnego właściciela obiektu.

Na zdjęciach widać budynek utrzymany w odcieniach bieli i szarości z odrobiną brązu na najniższych poziomach konstrukcji. Zniknęły natomiast charakterystyczne odcienie żółci, różu, niebieskiego i pomarańczowego, które obecnie zdobią fasadę Sobieskiego.

Co ciekawe, mimo kontrowersyjnego statusu budynku, pod postem Ochocian dominują jednoznacznie negatywne opinie na temat nowej wersji obiektu. Autorem jednego z najbardziej krytycznych komentarzy jest Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków, który pisze wprost, że "tak pomalowany Sobieski jest niczym".

– Nie! Tak pomalowany Sobieski jest niczym. Kolejnym z setek polskich narożników przy placach, nie mającym nic wspólnego z ikoną (czy tego chcemy, czy nie) polskiego postmodernizmu i okresu transformacji. Wtedy możecie go już równie dobrze zburzyć – napisał Krasucki na swoim Facebooku.

Zaznaczył jednocześnie, że przy ocenie dawnej architektury nie powinniśmy kierować się swoimi gustami i upodobaniami, ale kryteriami takimi jak okres, w którym powstała, oraz jej istotność z historycznego punktu widzenia.

W podobnym tonie post skomentowała także pisarka Małgorzata Halber.

– Ale wspaniała narracja: "co o tym sądzicie", ale cały post zaczyna się od "HOTEL SOBIESKI MOŻE WYGLĄDAĆ TERAZ LEPIEJ". Nie, nie wygląda lepiej bo wszystkie braki w bryle wychodzą w tej "prestiżowej" elewacji [pisownia oryginalna].

Czy jednak rzeczywiście Hotel Sobieski zostanie odnowiony zgodnie z zamieszczonym przez Ochocian projektem? Jak na razie sieć hoteli Radisson Blu oficjalnie nie potwierdziła tych informacji. Według portalu "TVN Warszawa" szczegóły mają zostać ujawnione dopiero w marcu.