Kamienica Natansona - architektoniczna perła Warszawy

Kamienica Natansona przy placu Trzech Krzyży, choć wyjątkowo piękna, przez wiele lat nie była remontowana. Budynek niszczał, a mieszkańcy Warszawy wyrażają wiele obaw o jej przyszłość. W  końcu to zabytek bardzo wysokiej rangi.

Reklama

Kamienica Natansona / materiały prasowe Kamienica Natansona / materiały prasowe

Powszechnie uważa się, że Kamienica Natansona to jedna z najpiękniejszych pamiątek po dawnej Warszawie. Została wybudowana jeszcze w 1910 roku, a za jej projekt odpowiadała dwójka architektów – Heppen i Czerwiński –, pracujących na zlecenie Henryka Natansona.

Pierwotnie budynek należał do zamożnej rodziny inwestora, przyjmując rolę najważniejszego elementu placu Trzech Krzyży. Swoją drogą, do dziś pozostaje tam największym budynkiem, choć jego architektoniczny eklektyzm łączący dwa style – secesję oraz neoklasycyzm – nie jest już tak spektakularny, jak dawniej.

W czasie II Wojny Światowej kamienica straciła część detali. Mimo wszystko, była jedną z niewielu, jakim udało się przetrwać wojenną pożogę. Prawdopodobnie właśnie z tego powodu warszawiacy przywiązują do niej tak wielką wagę.

W związku z panującymi w czasach PRL-u trendami, budynek stracił kolejne elementy zdobne. Funkcjonował najpierw jako Dom Partii, później jako siedziba Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego. W 2019 roku natomiast trafił w ręce firmy AFI Europe.

Przedwojenna kamienica na placu Trzech Krzyży zyska drugie życie / AFI Europe Przedwojenna kamienica na placu Trzech Krzyży zyska drugie życie / AFI Europe

 

Warszawa: remont kamienicy na placu Trzech Krzyży

AFI Europe od początku zapewniało, że chce odtworzyć dawną świetność Kamienicy Natansona. Poza tym, w planach pojawiało się także przekształcenie jej w formę typowo mieszkalną.

Realizacja tych celów nie była jednak łatwa. Dopiero w 2021 roku mazowieckie biuro konserwatora zabytków wydało wszystkie zgody konserwatorskie.

Niedawno w kamienicy zamurowano część okien. Zabieg wydawał się niepokojący. Warszawiacy obawiali się, że stracą swój ukochany zabytek. Przedstawiciele AFI zapewnili jednak, że ich początkowe plany nie uległy zmianie.

- Odnotowaliśmy ponadprogramowe ruchy struktury kamienicy. Groziło to zawaleniem się części stropów i odpadaniem elementów elewacji. W związku z tym nasz naczelny konstruktor zdecydował o zabezpieczeniu budynku poprzez zamurowanie części okien i zbudowaniu stabilizujących kamienicę filarów. Wobec tego zaczęliśmy działać sami – tłumaczy prezes AFI, Michał Stępień, cytowany przez Gazetę Wyborczą.

Co więcej, wszystko wskazuje na to, że w drugim kwartale 2023 roku zostanie zakończony projekt wykonawczy renowacji.

Przedwojenna kamienica na placu Trzech Krzyży zyska drugie życie / AFI Europe Przedwojenna kamienica na placu Trzech Krzyży zyska drugie życie / AFI Europe

 

Luksusowe mieszkania w Kamienicy Natansona

Zgodnie z wizualizacjami Kamienica Natansona zostanie przemalowana na kolor kremowy. Ornamenty ponownie ozdobią elewacje, a mansardę uszlachetnią zdobne okna. Jak widzimy, reklama Rolexa pozostanie na swoim miejscu.

Co ciekawe, biurowe dotychczas wnętrza budynku mają zostać zastąpione przez luksusowe mieszkania. Parter natomiast wciąż pozostanie otwarty dla usług.

Prace budowlane przy kamienicy ruszą jeszcze w tym roku, a przebudowa potrwa około od dwóch do trzech lat. Adaptacja przebiegnie pod okiem konserwatorów, dzięki czemu możemy być pewni, że jej zabytkowe elementy pozostaną bez zmian.