Warszawski „Pekin” - ruina za 21 mln złotych 

Kamienica Wolfa Krongolda  przy ulicy Złotej 83 Warszawie powstała w 1899 roku, prawdopodobnie pod nadzorem projektanta Bronisława Brochowicza-Rogoyskiego. Odznaczała się bogatymi zdobieniami, eleganckimi mieszkaniami z wysokim sufitem oraz posadzkami wyłożonymi biało-niebieskimi kafelkami.

Reklama

Niedługo po oddaniu kamienicy do użytku, nadano jej nazwę „Pekin” ze względu na tłok, jaki wokół niej panował.

Kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie / Wikipedia Kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie / Wikipedia

Inwestorem budynku był Wolf Krongold, który chciał wyciągnąć z inwestycji jak najwięcej zysków i chyba mu się to udało. Niegdyś najniższe piętra zamieszkiwali wielcy zamożni, natomiast najwyższe piętra – z osobnym wejściem – należało  do biedniejszych rodzin.

W czasach II wojny światowej kamienica bardzo ucierpiała. Tuż po jej zakończeniu zdecydowano o skuciu pięknych elewacji na rzecz stylu typowego dla budynków komunalnych. W latach 60. natomiast zlikwidowano dodatkowo balkony i zdobną bramę.

I tak w ostatnich dziesięcioleciach stan budynku pozostawiał wiele do życzenia, aż do 2015 roku, kiedy to trafił w ręce krakowskiej spółki AFI Europe za 21 milionów.

 

Warszawa: Kamienica Wolfa Krongolda po renowacji

Kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie / materiały prasowe Kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie / materiały prasowe

Od początku zapewniano, że renowacja budynku zostanie przeprowadzona z jak najmniejszą ingerencją w jego dawny wygląd i dziś wiemy już, że inwestycję można uznać za wyjątkowo udaną.

Podczas planowania renowacji AFI Europe zasięgnęło po pomoc konserwatora zabytków, natomiast samą modernizacją zajęła się pracownia PBPA Projekt. Dzięki remontom trwającym od 2019 roku kamienica Konrada Wolfa Krongolda prezentuje się tak, jakby dopiero co została wybudowana! 

Architektom udało się odrestaurować jedyny niezniszczony detal jej dawnej fasady – attykę przedstawiającą starca oraz młodzieńca, pomiędzy którymi widnieje data „1899”, czyli rok oddania budynku do użytku. Podobno jest ona symbolem przełomu pomiędzy XIX a XX wiekiem.

Wnętrza „Pekinu” zostały natomiast rozebrane i wybudowane na nowo. W efekcie budynek zawiera 146 mieszkań przeznaczonych na długoterminowy wynajem, które zachwycają detalami stworzonymi przez firmę Tetris.

 

Luksusowe mieszkania na wynajem w "Pekinie"

Kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie / materiały prasowe Kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie / materiały prasowe

Neorenesansowy styl w centrum Warszawy – mieszkania przy Złotej 83 doskonale odzwierciedlają miłość do vintage’owych przestrzeni.

Jak informuje firma AFI Europe, każde z nich jest w pełni wyposażone i niesamowicie stylowe, a dodatkowo posiadają udogodnienia, które mają przełożyć się na codzienny komfort mieszkańców.

Kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie / materiały prasowe Kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie / materiały prasowe

Oferta długoterminowego wynajmu obejmuje dwa typy mieszkań COMFORT oraz VIP.

- Pierwszy obejmuje mniejsze, jedno lub dwupokojowe apartamenty. Drugi powstał z myślą o najbardziej wymagających mieszkańcach, którzy poszukują przestronnego, a zarazem funkcjonalnego lokum. Postawiliśmy na wysokiej jakości sprzęt oraz designerskie elementy wyposażenia wnętrz, dzięki czemu aranżacja odznacza się nieszablonowym charakterem – mówi  Janusz Jurczuk, Project Director AFI cytowany przez Property Design.

Dodatkowo do wyboru mamy mieszkania o zróżnicowanej powierzchni - od 26 mkw do 116 mkw – oraz o ergonomicznym układzie – niektóre z nich są dwupoziomowe.

Kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie / materiały prasowe Kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie / materiały prasowe

- W ramach standardu VIP funkcjonują dwie kategorie: Classic, czyli mieszkania w zabytkowej części kamienicy, oraz Modern, czyli te zlokalizowane w nowej przestrzeni. Zdecydowaliśmy się na współpracę z Tétris w obszarze wykończenia i wyposażenia lokali, ze względu na duże doświadczenie firmy w realizacji projektów na taką skalę – dodaje Janusz Jurczuk.