Jury konkursu pod przewodnictwem dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej dr hab. Magdaleny Kozień-Woźniak wybrało projekt nowego gmachu Polskiej Opery Królewskiej. Nowa siedziba zaprojektowana przez biuro Stelmach i Partnerzy z Lublina za kilka lat pojawi się na terenie Łazienek Królewskich przy ul. Myśliwieckiej. Ten futurystyczny obiekt obejmujący 18 tys. metrów kwadratowych pomieści do 400 widzów.

Polecamy
Wyniki konkursu na nową siedzibę Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie
W dniach 11-12 września 2023 roku w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich przy w Warszawie odbyło się posiedzenie jury w sprawie oceny prac konkursowych na projekt Polskiej Opery Królewskiej. Podczas obrad wyłoniono zwycięską pracę należącą do biura Stelmach i Partnerzy z Lublina.
Gmach opery pojawi się na działce między ul. Myśliwiecką, Kanałem Piaseczyńskim, kanałem Stawu Łazienkowskiego i budynkiem Ermitażu.
Na nowy 13-metrowy budynek o rzucie trapezu będzie składała się sala operowa mieszcząca do 400 widzów, foyer o funkcjach wystawowych, a także sala prób orkiestry pełniąca także funkcję mniejszej sali koncertowej. To racjonalne rozwiązanie funkcjonalno-przestrzenna typowe dla trójdzielnych obiektów teatralnych.


Polecamy
Polska Opera Królewska w Warszawie: Futurystyczny obiekt wkomponowany w krajobraz miejsca
Budynek ma zostać wkomponowany w krajobraz miejsca. Ze względu na sąsiedztwo Parku, Stawu Łazienkowskiego i Zamku Ujazdowskiego, plac przed budynkiem będzie zagospodarowany ogólnodostępną zielenią parkową.
Obiekt składający się z wielowarstwowej elewacji pokrytej białym betonem architektonicznym zatrze granice między wnętrzem, a zewnętrzną częścią Polskiej Opery Królewskiej m.in. za sprawą modelu metaforycznego „lasu”. Dodatkowo na dachu ma pojawić się użytkowy zielony taras.
Dodatkowo projektanci ograniczyli rozmiar elewacji południowej, ustępując miejsca parkowej zieleni.
Jury zachwyciło ukształtowanie ogólnej formy budynku w kontekście lokalizacji oraz stworzenie zabudowy inspirowanej otaczającą roślinnością.
- Praca godzi w oryginalny sposób istniejący układ Osi Stanisławowskiej, narożnika Łazienek Królewskich i sąsiedztwa architektury współczesnej, powstającej nierzadko w sposób przypadkowy. Jest czytelnym znakiem w krajobrazie obecności kultury wysokiej i wyważonej estetyzacji przestrzeni. Tworzy nową tożsamość miejsca zharmonizowaną z historyczną przestrzenią i wzbogaca walory krajobrazowe oraz kompozycyjno-urbanistyczne – informują organizatorzy konkursu.
Drugie miejsce w konkursie zajęła pracownia APA Wojciechowski z Warszawy, a trzecie - firma Dżus GK Architekci we współpracy z Restudio Jacaszek Architekci.

Polecamy
Nowy gmach Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie zastąpi Teatr Stanisławowski w Łazienkach Królewskich
Konkurs na nową siedzibę Polskiej Opery Królewskiej został ogłoszony pod koniec 2022 roku i składał się z dwóch etapów. Do finału dopuszczono sześć zespołów projektowych.
Istniejący obiekt – Teatr Stanisławowski w Łazienkach Królewskich od lat był niewystarczający dla dalszego funkcjonowania i rozwoju teatru operowego. W szczególności z uwagi na niewielką liczbę miejsc na widowni, która mieściła 180 odbiorców. Według planów nowy budynek ma postać do końca 2028 roku.